دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 175906
تعداد نوشته ها : 187
تعداد نظرات : 14
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

اصلاح الگوی مصرف برق و دستیابی به توسعه اقتصادی

براساس گزارش منتشرشده از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در خصوص بررسی وضعیت مصرف برق در جهان طی سال 2007 میلادی، ایران با مصرف بیش از 145 میلیارد کیلووات ساعت به عنوان بیست و یکمین کشور در میان 211 کشور شناخته شده است.
با توجه به تعداد جمعیت ایران و مهمتر از آن میزان صنعتی بودن کشور، این مقدار مصرف رقم بسیار نگران کننده ای است و عدم توجه به وسعت این مسئله می تواند لطمات جبران ناپذیری را به بدنه اقتصاد کشور وارد آورد.
رشد غیرطبیعی و نگران کننده مصرف برق
تابستان سال 87 و قطعی های مکرر برق را شاید بتوان اتفاق خوبی دانست زیرا نشان دهنده مشکلات حاد صنعت برق کشور بود. اما با این وجود پس از چند ماه ازگذشت این بحران و اقداماتی که در این زمینه انجام شد بازهم شاهد رشد غیرطبیعی ونگران کننده مصرف برق بوده ایم به گونه ای که عباس علی آبادی معاون برق وزارت نیرو در خصوص میزان مصرف برق در کشور گفت: وضعیت کنونی مصرف برق در شبکه سراسری کاملاغیرمنطقی، غیرطبیعی و نگران کننده است.
وی افزود: موضوعی که روی آن تاکید داریم آن است که مصرف برق باید کنترل شود؛ چرا که میزان مصرف انرژی در کشور بیش از اندازه و استانداردهای جهانی است.
علی آبادی گفت: انرژی موجود در کشور به طور قابل توجهی در حال اسراف است و تحمل آن برای کشور مشکل خواهد بود.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود: درک اسراف انرژی و برق در کشور برای آیندگان سخت خواهد بود؛ چرا که آنها در آینده همواره این سوال را مطرح خواهند کرد که این نسل کنونی چرا انرژی را بیش از حد مصرف کرده است.
وی اظهار کرد: منابع کشور در درازمدت با روند کنونی مصرف انرژی نمی تواند پاسخگوی این هزینه بالاباشد، یعنی اگر رشد مصرف انرژی این گونه ادامه یابد، چند سال دیگر با مشکل مواجه خواهیم شد.
وی افزود: مصرف انرژی و به خصوص برق به معنای توسعه هر کشور محسوب می شود؛ اما در ایران مصرف انرژی تنها به معنای توسعه نیست و اسراف هم در کنار آن مطرح است.
وی خاطرنشان کرد: ایران در مقایسه با کشورهای توسعه یافته، انرژی بیشتری مصرف می کند؛ اما در رقابت با توسعه یافتگی بازنده خواهد شد.
معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق با بیان این که در حال حاضر استفاده از ذخایر سوخت نیروگاهی افزایش یافته، گفت: قیمت تولید برق به وسیله سوخت مایع 6 برابر قیمت تولید برق از نیروگاه های برق آبی است.


هدررفت برق عامل دیگر رشد مصرف
یکی ازمهمترین عواملی که میزان رشد مصرف را درکشور افزایش داده، اتلاف بیش از حد انرژی و به خصوص برق در شبکه های توزیع است. این تلفات که ناشی از عوامل متعددی مانند فرسودگی شبکه توزیع، کاهش سرمایه گذاری در صنعت برق، انشعابات غیرمجاز و ... است تاتثر نامطلوبی بر تامین برق کشور و همچنین میزان ذخیره برق دارد و این امر موجب بروز مشکلاتی در زمان کاهش میزان تولید می شود.
البته آمار صحیحی از میزان هدررفت برق در کشور در دست نیست و بر اساس آمارهای رسمی و غیررسمی میزان اتلاف برق در کشور از 18 تا 70 درصد در نوسان است.


سوء مدیریت و افزایش مصرف برق
بر اساس آمار رسمی کشور میزان قدرت نصب شده در شبکه نیروگاهی کشور تا پایان سال 1386، 49299 مگاوات بوده و از این میزان 7400 مگاوات اختصاص به ظرفیت تولید نیروگاه‌های برق آبی کشور دارد. اساساً طبق پیش‌بینی‌ها و برنامه‌‌ریزی‌ها ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی صرفاً جهت پوشش مصرف در ساعات پیک به کار گرفته می‌شود.
با فرض خروج تمام 7400 مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های برق‌ آبی به دلیل خشکسالی و کاهش ذخیره آب پشت سدها میزان ظرفیت تولید کشور 41899 مگاوات خواهد بود.
طبق استانداردهای روز دنیا حداکثر 15% از ظرفیت نیروگاهی کشور می تواند در دست تعمیر و اورهال باشد که با توجه به ظرفیت موجود فسیلی و گازی کشور این میزان حداکثر 6248 مگاوات خواهد بود.به این ترتیب ظرفیت فعال در شبکه کشور 34651 مگاوات باید باشد. و هر میزان کاهش در این رقم به معنای افزایش ظرفیت غیرفعال و در دست تعمیر و خارج از شبکه است که ارتباط مستقیم به مدیریت و کارآمدی اداره نیروگاه‌های کشور دارد.
بر اساس آمار موجود بالاترین میزان مصرف در روز‌های سال جاری مربوط به ساعت 21 و نه دقیقه روز 31 اردیبهشت‌ماه بوده است که در این لحظه میزان 32138 مگاوات به عنوان پیک مصرف ثبت شده است.
به این ترتیب در اوج مصرف در سال جدید بالغ بر 2513 مگاوات اضافه تولید می توانست وجود داشته باشد و این حاکی از آن است که کمبود‌های جاری در تولید برق تنها به خشکسالی و میزان مصرف شهروندان وابسته نیست.


نیاز به اصلاح الگوی مصرف برق در کشور
با توجه به عوامل و مسائل ذکر شده و همچنین نیاز کشور برای پیش رفتن به سوی توسعه، مسئله اصلاح الگوی مصرف به ویژه در حوزه برق بیش از هرزمان دیگری احساس می شود.در این راستا وزارت نیرو برنامه هایی را برای اصلاح الگوی مصرف برق درنظر گرفته است.
قاسمی مدیر روابط عمومی شرکت توانیر با بیان جزئیات برنامه وزارت نیرو در راستای اصلاح الگوی مصرف برق گفت:اولین اقدام برای کاهش مصرف برق و نهادینه کردن فرهنگ صرفه جویی بین مشترکان، توزیع لامپ های کم مصرف توسط وزارت نیرو است که در سال جاری ۵٠ میلیون لامپ کم مصرف بین مشترکان توزیع می شود.
وی افزود: بر این اساس طبق برنامه زمان بندی شده قرار است ٣٠ میلیون لامپ کم مصرف تا قبل از فرارسیدن پیک مصرف که اوایل تابستان است بین مصرف کنندگان خانگی و اداری توزیع شود که با این اقدام به میزان قابل توجهی به هدف صرفه جویی در مصرف برق دست پیدا خواهیم کرد.قاسمی هم چنین گفت:در سال گذشته نیز ۵٠ میلیون لامپ کم مصرف میان مشترکان توسط وزارت نیرو توزیع شد.این مسئول در شرکت توانیر هم چنین گفت: کاهش روشنایی معابر نیز ازجمله برنامه هایی است که از سال گذشته برای کاهش مصرف برق اتخاذ شد و در سال جاری این برنامه تشدید می شود.
وی افزود: در این برنامه روشنایی معابر در حد منطقی و تا اندازه ای که تردد مردم با مشکل مواجه نشود کاهش می یابد.مدیر روابط عمومی شرکت توانیر همچنین گفت: یکی از مواردی که به افزایش مصرف برق در بین مشترکان منجر شده است یخچال ها و کولرهایی است که فاقد استاندارد مصرف برق اند یا به عبارتی کالاهایی است که برند انرژی ندارند.به گفته وی برخی کولرها و یخچال فریزرهای وارداتی ازجمله کالاهای پرمصرف اند.قاسمی هم چنین گفت: در همین راستا وزارت نیرو در حال مذاکره با دستگاه های ذی ربط ازجمله وزارت بازرگانی است تا از ورود این کالاها به کشور جلوگیری شود.
قاسمی مدیر روابط عمومی شرکت توانیر هم چنین در تشریح فعالیت ها و برنامه های وزارت نیرو در سال جاری برای اصلاح الگوی مصرف گفت: آموزش و اطلاع رسانی از جمله دیگر برنامه ها در سال جاری است. برنامه های آموزشی با محتوای صرفه جویی در مصرف برق و انرژی و ارائه راهکارها با رویکرد جدید در صدا و سیما در دست تولید است که این برنامه ها در گروه های خانواده، کودک و بزرگسال در حال تهیه است و به زودی پخش آن ها آغاز می شود.
وی افزود: امید است که با برنامه هایی که وزارت نیرو دارد و همچنین همکاری مردم در کاهش مصرف و صرفه جویی، بتوانیم سالی بدون کمبود را پشت سر بگذاریم.
قاسمی همچنین با اشاره به این که در سال گذشته برنامه ها و همکاری مردم به بار نشست گفت: در سال گذشته سرانه برق در کشور کاهش یافت اما آن چه در صنعت برق در کشور شاهدیم این است که برنده مسابقه بین تولید و مصرف، مصرف است و این مشکلی است که باید در سالی که به اصلاح الگوی مصرف نام گذاری شده است، برای رفع آن چاره اندیشی شود.

               

   

           فهرست مطلب :           مقدمه ..........................................................    3   اصلاح الگوی مصرف ......................................    4   اصلاح الگوی مصرف از دستگاه دولتی ..................    6   پیگیری اصلاح الگوی مصرف در مجلس.................     9   دولت پیشگام شود ...........................................     9   دستگاه دولتی بیشترین مصرف کننده .....................     10   اصلاح الگوی مصرف در برنامه پنجم ..................     11   نتیجه گیری .................................................     12   منابع.........................................................     13             چکیده:
سال‌هاست که از هدرروی حامل‌های انرژی ، مواد غذایی ، کاهش بهره‌وری و ... سخن به میان می‌آید و با وجود پاره‌ای از برنامه‌ریزی‌ها مقوله مهم اصلاح الگوی مصرف جدی گرفته نشده است اما به نظر می‌رسد امسال با نامگذاری سال 88 به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف از سوی رهبر معظم انقلاب و تاکیدی که در این ارتباط شده است عزمی جدی در تمامی بخش‌ها برای اصلاح الگوی مصرف به وجود آید.برای دستیابی به اهداف اصلاح الگوی مصرف باید بدنه دولت و دهک‌های بالای درآمدی پیشگام شوند و برای مردم الگوسازی کنند. اتخاذ راهکارهای مبتنی بر اصلاح الگوی مصرف امری ضروری در اقتصاد کشور است، چرا که مصرف بی‌رویه از عوامل مهم در جهت تعدیل اقتصاد کشور به شمار می‌آید و باید این مشکل مرتفع می‌شد.
    مقدمه :       اصلاح الگوی مصرف که به معنی نهادینه کردن روش صحیح استفاده از منابع کشور است   وسبب ارتقای  شاخص های زندگی وکاهش هزینه ها وزمینه برای گسترش عدالت است .   از طرفی الزام مصرف بهینه باعث می شود ،تاعلاوه بر پیشرفت علمی ناشی از ارتقای فن    آوری در طراحی وساخت وسایل وتجهیزات بهینه مطابق با استانداردهای جهانی ،فرصت    توزیع مناسب منابع وبه تبع آن پیشرفت در دیگر بخش های که کمتر مورد توجه بوده است   نیز فراهم گردد .ازاین رو ارتباط منطقی بین نامگذاری سال اول دهه پیشرفت وعدالت به   مصرف بیشتر نمایان می شود .   اصلاح الگوی مصرف نیازمند فرهنگ سازی پایدار است ،واین خود نیازمند راهکاری است   تا همه افراد جامعه الزام رفتارهای اصلاح مصرف رااحساس کنند ،وبه تدریج این اصلاح    نهادینه شده وبه یک رفتار پایدار ونهایتا به یک فرهنگ در تمامی عرصه مصرف تبدیل   شود .     اصلاح الگوی مصرف در دو سطح "تولید کالا"و"مصرف کالا" قابل بررسی است . در    سطح تولید کالا که از مرحله تبدیل مواد خام تا انتقال وتوزیع به مصرف کننده را شامل    می شود ،نیاز است که سازندگان وتولید کنندگان هردوبخش دولتی وخصوصی علاوه بر   رعایت ضوابط قانونی فن آوری تولید خود رابااستاندارد جهانی ویا حتی الامکان با اقلیم   هر منطقه مطابق کند .         اصلاح الگوی مصرف، تکلیف ملی و شرعی       حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال نو، سال جدید را سالی مهم خواندند و با ابراز امیدواری درباره غلبه قدرت ایمانی ملت ایران بر همه حوادث و تحولات این سال، افزودند: با توجه به اهمیت "حیاتی و اساسیِ مصرف مدبرانه و عاقلانه منابع کشور"، سال جدید را در همه زمینه ها و امور، سال اصلاح الگوی مصرف می دانم.  اهمیت و سبب این نامگذاری را زمانی در می یابیم که میزان مصرف در ایران را با کشور های دیگر مطالعه، مقایسه و مورد بررسی قرار دهیم.
بر اساس گزارش، موسسه «مارکت اوراکل» ایران از نظر ارائه بنزین ارزان سومین کشور و از نظر میزان یارانه پرداختی به این کالا نخستین کشور در میان کشورهای جهان است و بیش از 36 درصد کل مصرف بنزین خاورمیانه در سال 2007 در ایران مصرف ‌گردیده است. متوسط مصرف سوخت خودروهای بنزینی در کشورمان حدود 11 لیتر در روز است در حالی که متوسط مصرف سوخت در کشورهای دیگر نظیر آلمان و ژاپن 5/2، در انگلیس 5/3، در فرانسه 9/1، در کانادا 5/6 و در کشور آمریکا 3/7 لیتر در روز است.هر 10 سال یک بار میزان مصرف سوخت در ایران 2 برابر می‌شود اما این نرخ رشد در مقیاس جهانی یک تا 2 درصد بیشتر نیست و میزان سوخت مصرفی جهان در حدود هر 50 سال یک بار 2 برابر می‌شود.
      یعنی ایران در مقایسه با میانگین جهانی 4 تا 5 برابر بیشتر سوخت مصرف می‌کند. هم‌اکنون 9 درصد سوخت جهان در ایران و توسط تنها یک درصد جمعیت جهان مصرف می‌شود. و هر ساله بیش از 38درصد از بودجه سالانه دولت ایران به یارانه بنزین اختصاص می‌یابد در حالی که در صورت مصرف استاندارد، ایران می‌تواند یکی از صادر کنندگان بنزین باشد.
سرانه مصرف نان در ایران به گفته معاون وزیر بازرگانی حدود 160 کیلوگرم در سال است که نسبت به کشورهای اروپایی نظیر فرانسه که 56 کیلوگرم و در آلمان 70 کیلوگرم در سال است بیش از 2 تا 3 برابر است.

براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، ایران دومین کشور جهان از نظر پرداخت یارانه انرژی با رقم 37 میلیارد دلار می‌باشد .مصرف سرانه انرژی در ایران به ازای هر نفر بیش از 5 برابر مصرف سرانه کشوری مانند اندونزی با 225 میلیون نفر جمعیت، 2 برابر چین با یک میلیارد و 300 میلیون نفر جمعیت و 4 برابر کشور هند با یک میلیارد و 122 میلیون نفر جمعیت است .

در بخش ساختمان و مسکن ایران براساس آمار و ارقام منتشره، متوسط مصرف انرژی به ازای هر مترمربع در ایران 6/2 برابر متوسط مصرف در کشورهای صنعتی است که در بعضی از شهرهای کشورمان، این رقم به حدود 4 برابر می رسد.

الگوی مصرف آب آشامیدنی بر اساس اعلام بانک جهانی برای یک نفر در سال، یک متر مکعب و برای بهداشت در زندگی به ازای هر نفر، 100 متر مکعب در سال است
  . بر این اساس، در کشور ما 70 درصد بیشتر از الگوی جهانی آب مصرف می‌شود! از نظر مصرف برق هم ، ایران نوزدهمین کشور پرمصرف برق در دنیاست.ودولت سالیانه یارانه‌ 4 هزار میلیارد تومانی برای برق در نظر می گیرد.  
ایران بعد از کشورهای امریکا و روسیه در رتبه سوم مصرف جهان قرار دارد؛ میزان مصرف گاز طبیعی در ایران از 68 میلیارد متر مکعب در سال 2001 با متوسط رشد سالانه 3/10 درصد به 123 میلیارد متر مکعب در سال 2008 رسیده و پیش بینی می شود در سال 2012 میلادی میزان مصرف به 277 میلیارد متر مکعب برسد.
 و با ادامه این روند در سال های آینده ایران به یک مصرف کننده بزرگ گاز طبیعی در جهان تبدیل خواهد شد.این در حالی است که دولت در سال گذشته 134هزار میلیارد ریال یارانه گاز به مشترکان بخش خانگی تعلق داده است. سرانه مصرف شکر در ایران 29 کیلو گرم است در حالی که میانگین مصرف شکر در جهان 22 کیلو گرم می باشد . و نیز تحقیقات کارشناسان نشان می دهد ایرانی ها ۳۰ درصد بیشتر از میانگین جهانی روغن مصرف می کنند و همچنین مصرف میوه در ایران 4 برابر استاندارد جهانی است. همانطور که مشاهده می کنیم مقایسه میزان مصرف در بخش های مختلف با سایر کشورها ، نشان‌دهنده وضعیت بسیار نامطلوب مصرف در همه زمینه ها است. و جالبتر اینجاست که سالیانه نزدیک به 2/12 هزار میلیارد تومان یارانه واقعی و 78 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان پرداخت می کنیم. که درمجموع مبلغ کل یارانه آشکار و پنهان دولت چیزی در حدود 90 هزارمیلیارد تومان است.    
اصلاح الگوی مصرف از دستگاه‌های دولتی آغاز شود     سال‌هاست که از هدرروی حامل‌های انرژی ، مواد غذایی ، کاهش بهره‌وری و ... سخن به میان می‌آید و با وجود پاره‌ای از برنامه‌ریزی‌ها مقوله مهم اصلاح الگوی مصرف جدی گرفته نشده است اما به نظر می‌رسد امسال با نامگذاری سال 88 به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف از سوی رهبر معظم انقلاب و تاکیدی که در این ارتباط شده است عزمی جدی در تمامی بخش‌ها برای اصلاح الگوی مصرف به وجود آید. بی‌شک اصلاح الگوی مصرف زمانی می‌تواند به نتایج مورد نظر برسد که بسترهای لازم فراهم باشد. آموزش مردم و فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف از طریق رسانه‌ها و کتب آموزشی در مدارس و اقدامات زیربنایی وزارتخانه‌ها برای اجرایی شدن اصول این الگو می‌تواند عزم جدی را به وجود آورد. نامگذاری سال 88 به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف در شرایطی که کار بررسی طرح تحول اقتصادی و بحث هدفمند کردن یارانه‌ها بزودی در کمیسیون‌های مجلس آغاز می‌شود، می‌تواند شکل جدی‌تری به برنامه‌ریزی‌ها در این ارتباط بدهد.
 
اصلاح الگوی مصرف در تمام زمینه‌ها : مصرف کلا هزینه است و زمانی که مصرف می‌کنیم، بابت آن باید پول پرداخت کنیم و این مصرف می‌تواند در ارتباط با انرژی، مواد غذایی و حتی زمان باشد. به عبارتی وقتی صحبت از کاهش هزینه‌ها و تغییر نگاه به کنترل هزینه‌ها به میان می‌آید ، منظور فقط کنترل مصرف انرژی نیست بلکه در استفاده از زمان و فرصت نیز معنی پیدا می‌کند، وقتی بتوانیم بهره‌وری نیروی انسانی را افزایش دهیم و به اصلاح سیستم بپردازیم با رقابت در فضای عادلانه تغییر الگوی مصرف می‌تواند در انعطاف‌پذیری بیشتری تحقق یابد.. بهره‌وری باید تفکیک شود و باید دید چه بخشی از کاهش بهره‌وری مربوط به قوانین، چه بخشی مربوط به دولت و چه بخشی مربوط به بخش خصوصی است. نوع عملکرد واحدها در بخش خصوصی نشان داده است که بهره‌وری در قیاس با بخش دولتی بالاتر است  البته تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله است و در این زمینه نیازمند اصلاح قوانین دست و پاگیر از جمله قانون کار و فضای کسب و کار هستیم.
اصلاح الگوی مصرف ابتدا بایداز دولت آغاز و اگر دولت بخوبی عمل کند، مردم راهشان را پیدا خواهند کرد و برای آن که بخش خصوصی و مردم را در این قالب هدایت کنیم دولت باید نقش‌آفرینی بیشتری داشته باشد. دولت می‌تواند با تعیین سرفصل‌های مناسب مثل قیمت‌گذاری مناسب حامل‌های انرژی، نوع هزینه‌ کردن سرمایه ملی به سرمایه‌گذاری‌های ثابت و سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی به عنوان یک هدایت کلی اقدام کند. ومردم  در مسیری که هموار می‌شود راه درست را اختیار می‌کنند و انسان‌های هوشمندی هستند.انرژی از نوع سرمایه است و سرمایه ملی محسوب می‌شود بنابراین مبلغی که به عنوان یارانه از انرژی حذف می‌شود تا الگوی مصرف اصلاح شود باید در جهت سرمایه‌گذاری در بخش تولید و آن هم با مدیریت بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شود. 
  پیگیری اصلاح الگوی مصرف در مجلس در بحث سند چشم‌انداز 20 سال تاکید شده است که ظرف 20 سال باید اتکای اقتصادی کشور به درآمدهای نفتی کاهش یابد و کشور باید حرف اول را در خاورمیانه چه در بعد اقتصادی، چه فرهنگی و چه مسائل زیست‌محیطی بزند همچنین در اصل 44 به تقویت بخش خصوصی و تعاونی تاکید شده تا با مدیریت بخش خصوصی و نظارت دولت فعالیت‌های اقتصادی از رونق و بهره‌وری بالاتری برخوردار شود بنابراین مجلس نیز در زمینه تحقق اصلاح الگوی مصرف نگاهش دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز، قانون برنامه پنجم توسعه و اصل 44 قانون اساسی است. اصلاح الگوی مصرف باید در بخش مسکن ساخت و سازها باید به سمتی برود که از هدرروی انرژی جلوگیری شودو یا در بحث نان که همواره ارقام بالایی از ضایعات آرد و نان اعلام می‌شود باید با جایگزینی نان‌های صنعتی به جای سنتی و همچنین به کار گیری شیوه‌های بهینه پخت نان از ضایعات جلوگیری کرد بنابراین می‌بینید که مقوله اصلاح الگوی مصرف بسیار گسترده است و بخش‌های متنوعی را در بر می‌گیرد. 
مجلس نیزدر قالب طرح تحول اقتصادی و بحث هدفمند کردن یارانه‌ها که بررسی آن از اوایل سال جاری  در کمیسیون‌های مجلس آغاز می‌شود بحث اصلاح الگوی مصرف را دنبال کند. وی تاکید کرد: اصلاح الگوی مصرف نیازمند عزم ملی چه از سوی دولت و چه مردم است و تنها با همکاری همه‌جانبه می‌توان چنین الگویی را  پیاده کرد.
 
دولت پیشگام شود

 
برای دستیابی به اهداف اصلاح الگوی مصرف باید بدنه دولت و دهک‌های بالای درآمدی پیشگام شوند و برای مردم الگوسازی کنند. اتخاذ راهکارهای مبتنی بر اصلاح الگوی مصرف امری ضروری در اقتصاد کشور است، چرا که مصرف بی‌رویه از عوامل مهم در جهت تعدیل اقتصاد کشور به شمار می‌آید و باید این مشکل مرتفع می‌شد. در جهت عملیاتی شدن طرح اصلاح الگوی مصرف باید در مجلس فراکسیونی به منظور هدایت، حمایت و نظارت بر نحوه اجرای طرح با اعمال تدابیر کارشناسان در جهت پیشگیری از هدر رفت منابع و انرژی تشکیل شود.مصارف در بخش خانگی یک سوم بخش دولتی است، لذا برای کنترل و پیشگیری از اسراف بی‌رویه منابع در قدم اول باید ادارات، نهادها و سازمان‌های دولتی با پذیرش نقص‌های خود در این زمینه با رعایت اصول و قواعد اصلاح مصرف به الگویی برای دیگر اقشار جامعه تبدیل شود. 

باید این طرح را از قالب شعار خارج کرد و با نگرشی عملیاتی به آن، همراهی قوای سه‌گانه کشور را به منظور حمایت از طرح در مسیر اجرا مدنظر داشت. همزمان با شروع به کار مجلس،‌ نقاط ضعف و قوت روش‌های کنونی بررسی ‌شود و برای پیشگیری از هدر رفت منابع،‌ زمان و انرژی در جهت عملیاتی کردن طرح اصلاح الگوی مصرف، در این مسیر با جدیت گام بر خواهیم برداشت.
 
 
‌ با توجه به این‌که استفاده از خودروها و وسائط نقلیه دیزلی در بیشتر نقاط جهان امروز رایج شده، اما در کشور ما فناوری در عرصه صنایع و تولید داخلی هنوز به روز رسانی نشده است و بسیاری از تولیدات داخلی بخصوص خودروها و لوازم برقی از استاندارد جهانی به دور بوده و از کیفیت کافی برخوردار نیستند.
 
دستگاه‌های دولتی بیشترین مصرف‌کننده   ‌ مدیران و مسوولان باید برای زمان متعلق به کار خود، هزینه فرصت را مشخص کنند و ساعات مفید کاری در ادارات و سازمان‌های دولتی را ارتقاء دهند و از هدر رفت زمان و انرژی بکاهند.
‌ دو رویه را درخصوص اصلاح الگوی مصرف باید مد نظر داشت،‌ این موضوع باید هم از دید نظری و هم از دید عملی بررسی شود و در مسیر اجرا تمامی ابعاد آن باید مورد توجه قرار گیرد. 

به لحاظ نظری باید دیدگاه خود را نسبت به مقوله مصرف تعدیل کنیم، یا به عبارت دیگر، به اسراف یا تفریط معترف باشیم و برای خارج شدن از کاستی‌ها و عقوبت افراط و تفریط باید از هر گونه اسراف در هر جایگاهی بپرهیزیم. 
در کشور باید الگوی مصرف جامعی تعریف شود که هم به لحاظ عملی و هم نظری برای عموم قابل اجرا و درک باشد تا با تکیه بر چنین الگویی بتوان در جهت رفع نواقص گام برداشت و به اعتدال لازم برای مبارزه با افراط و تفریط دست یافت.
 

 


برای تحقق این امر (اصلاح الگوی مصرف) در سطح کلان باید سازوکارهای تشویق و تنبیه را در برنامه‌های اجرایی گنجاند و با آموزش عمومی آحاد مردم و حمایت دستگاه‌های ذی‌ربط پذیرش، اجرای این طرح را به باوری در اذهان بدل سازیم و این به آن مفهوم است که باید در این زمینه فرهنگ‌سازی لازم صورت پذیرد. مدیران و مسوولان باید برای زمان متعلق به کار خود، هزینه فرصت را مشخص کنند و ساعات مفید کاری در ادارات و سازمان‌های دولتی را ارتقاء دهند و از هدر رفت زمان و انرژی بکاهند.
دولت وظیفه دارد در جهت اصلاح الگوی مصرف، گام‌های اساسی بردارد و با حمایت و نظارت لازم طرح مذکور را با درایت به سرمنزل مقصود برساند، البته بر دیگر قوای اجرایی نیز واجب است که در این مسیر دولت را یاری کنند.

 

 
اصلاح الگوی مصرف در برنامه پنجم یکی از اهداف صریح طرح تحول اقتصادی که از سال گذشته معرفی شد، استفاده بهینه از منابع بوده است.  رهبر معظم انقلاب سال گذشته نیز روی طرح تحول اقتصادی و محورهای آن بویژه طرح هدفمند کردن یارانه‌ها صحه گذاشتند و امسال نیز بزرگ‌ترین سرمایه مورد نیاز برای اجرای این کار را نیز ایشان فراهم کردند.   با نامگذاری امسال به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف، اولویت بخشیدن به بحث استفاده صحیح از منابع مطرح است و ما نیز طبعا در راستای اجرای طرح تحول اقتصادی، این موضوع را به عنوان موضوع اصلی پیگیری می‌کنیم. یکی از برنامه‌های اجرایی برنامه پنجم توسعه را نیز به اصلاح الگوی مصرف اختصاص ‌دهیم و این کار بسیار مهم و موثر خواهد بود.
  نتیجه گیری :   امید است ، با هدف پاسداری از فرهنگ غنی اسلامی که در بیانات و استراتژدی  ،راهبردی که مقام معظم رهبری در پیام خود تبین فرمودند ،وبرخورداری از اندیشه های استوار رهبر  حکیم که همواره راه گشای مسائل گوناگون اجتماعی ،فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی وسیاسی کشور است و یک عزم جدی در دولت ومجلس ،ومردم برای تهیه یک در جهت اجرای اصلاح الگوی مصرف تهیه شود .ونباید خودمان رابا برگزاری چند سمینار وکنگره دراین خصوص سرگرم وازاصل پیام غافل شویم . در سطح "مصرف کالا " باید برای فرهنگ سازی نحوه مصرف بهینه خصوصا آب ،برق گاز که تهیه آنها برای مصرف کننده سهل الوصل تر است . آموزش ازطریق مدارس ،  رسانه ها،تولیدکنندگان ، وزارت نیرو و شرکت گاز بسیارموثرتر باشد. همچنین مردم ایران به علت پیوند دین ومظاهر مقدس دینی به خوبی سنت های نهادینه شده را می پذیرند .وبدان ارج می نهند .لذامی توان دربخش آموزش از تعالیم وآموزه های دینی که بر صرفه جویی تاکید دارند ،نیز بیشتر بهره برد . ازآنجا که جهت تغییرالگوی مصرف ،شناخت عمیق نیازهای هردوبخش مردمی ودولتی ضروری است باید مصرف سرانه دهک ها با سطح دستمزدها واستاندارها ی مصرف جهانی دقیقا مقایسه شود .وسپس درصد ومیزان یارانه لازم برای هریک ازکالابرای هریک از کالا مشخص شده وقیمت یارانه ای وغیریارانه ای از آن تعیین گردد. بنابراین می توان دریافت که اصلاح الگوی مصرف هم نیاز(وحتی پیش نیاز) هدفمند سازی یارانه هاست .تمامی این موارد جزباوضع قوانین ونظارت برحسن اجرای آن میسر نیست ،وازاین روست که نقش وتاثیر مجلس دراصلاح الگوی مصرف نمایان تر می شود. تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری به صورت واقعی تنها با ورود همه جانبه مردم ،دولت
ومجلس امکان پذیر است و ورود به این پیکار امروز یک تکلیف شرعی وملی است .

 

منابع :

 

      1- خبرگزاری مهر ،سید سمش الدین حسینی 1387 2- سایت وزارت امور اقتصادی ودارایی . حسینی 1388 3- مسعود احمدی – 1388 –خبرگزاری مهر 4- خبرگزاری فارس – 1387 5- www.farsnews.ir  

مقدمه بدون شک بهبود عملکرد مصرف کننده‌های انرژی با هدف استفاده بهینه از منابع انرژی از جمله سر فصلهای مهم در تحقیقات محسوب می‌گردد. پس از بحران انرژی در سال 1973 فعالیتهای پژوهشی دامنه داری در زمینه کاهش مصرف انرژی در شاخه‌های مختلف مصرف کننده شروع گردید. به گونه‌ای که بحران انرژی در سال مذکور نقطه عطفی در روند بهینه سازی مصرف انرژی در تمامی زمینه‌های مرتبط با انرژی به شمار می‌رود.
صنعت لوازم خانگی نیز از این امر مستثنی نبوده و طی سه دهه اخیر تحولات قابل توجهی را در مصرف برق شاهد بوده است. لوازم خانگی به دلیل گستردگی موارد مصرف آن سهم قابل توجهی از مصرف برق بخش خانگی را شامل می‌گردد. به گونه‌ای که مصرف سرانه برق و بهره‌مندی خانوار از لوازم خانگی به عنوان شاخصهایی برای تعین سطح رفاه عمومی در کشورهای مختلف مطرح گردیده است. در میان لوازم خانگی ، یخچال - فریزرهای خانگی ، کولرهای آبی ، کولرهای گازی و ماشینهای لباسشویی از جمله پرمصرفترین لوازم به شمار می‌روند.
تجارب دیگر کشورها مؤید آن است که پتانسیل کاهش مصرف انرژی در محصولات مذکور به میزان قابل توجهی وجود دارد. در این راستا تحقیقات وسیعی در زمینه بهینه سازی مصرف برق در لوازم خانگی مذکور در بخش انرژی مرکز تحقیقات نیرو انجام پذیرفته و امکان کاهش مصرف برق در محصولات تولید داخل مورد بررسی همه جانبه قرار گرفته است.
در بررسیهای به عمل آمده علاوه بر ارزیابی وضع موجود صنایع لوازم خانگی داخلی ، به محدودیتها و امکانات موجود به منظور اجرای طرحهای بهینه سازی پرداخته شده و امکان انجام اصلاحات پیشنهادی در قالب ارزیابیهای فنی و اقتصادی طرحهای مذکور ارائه گردیده است. علاوه بر این با توجه به اینکه لزوم صرفه جویی انرژی در تمامی وسایل و تجهیزات انرژی در کشور بصورت قانون در آمده و آئین نامه‌های اجرایی آن نیز به تصویب رسیده است، بنابراین نتایج بدست آمده در طرحهای بهینه سازی می‌تواند در تعیین خط مشی و اجرای برنامه‌های اجرایی به منظور دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده کمک شایانی نماید.
طرحهای بهینه سازی در لوازم خانگی پر مصرف طرحهای بهینه سازی مصرف برق در یخچال - فریزرهای خانگی امروزه ، یخچال فریزرهای خانگی از جمله ضروری‌ترین نیازهای اولیه هر خانواده به شمار می‌روند. با توجه به درصد خانواده‌های بهره‌مند از این وسیله خانگی و در مقایسه با سایر لوازم خانگی؛ در ردیف اولین و مهمترین وسیله خانگی در کشور قرار داده شده‌اند. اگر هر یخچال بطور متوسط 500 کیلووات ساعت در سال برق مصرف نماید، توان مصرفی ناشی از یخچال فریزرها معادل 1085 مگاوات بدست می‌آید که با توجه به هزینه‌های تولید ، انتقال و توزیع برق ، اهمیت بهینه سازی مصرف برق این وسیله پر مصرف بیش از پیش روشن می‌گردد.
برای تعیین پتانسیلهای صرفه جویی در این وسیله خانگی تحقیقات نظری و تجربی بر روی تعدادی از یخچال - فریزرهای تولید داخل انجام و عوامل مؤثر بر مصرف انرژی یخچالهای مورد بررسی تعیین گردید. در یک بررسی اجمالی روشن شد که افزایش ضخامت عایق مورد استفاده در کابینت ، استفاده از کمپرسورهای پر بازده ، افزایش سحط حرارتی کندانسور و اپراتور و بهبود واشر دور درب از جمله مهمترین عوامل مؤثر بر کاهش مصرف برق یخچال فریزرهای خانگی می باشد.
در یک بررسی اجمالی مشخص گردید پتانسیل کاهش مصرف برق در یخچالهای تولید داخل حدود هفتاد درصد می‌باشد، سیر تحول بهبود یخچال فریزرهای خانگی در کشورهای صنعتی این روند را تأیید می‌کند. به عنوان مثال مصرف برق یخچال فریزرهای مدل 1995 نسبت به مدل 1973 در کشور آمریکا حدود 62 درصد کاهش یافته است. با توجه به این نکته که تکنولوژی تولید یخچال فریزرهای خانگی در ایران عموما به دهه هفتاد میلادی باز می‌گردد، بنابراین وجود چنین پتانسیلی در کاهش مصرف برق دور از انتظار نمی‌باشد. اگر یخچالهای مورد استفاده در کشور با یخچالهای سربازده جایگزین شوند، توان مورد نیاز برای تأمین برق ناشی از مصرف یخچال فریزرهای خانگی از 1085 مگاوات به 325 مگاوات کاهش خواهد یافت. طرحهای بهینه سازی مصرف برق در کولرهای گازی
تنوع مناطق آب و هوایی باعث بکارگیری سیستمهای برودتی متنوعی در کشور شده است. بکارگیری سیستمهای مختلف سرمایشی بر اساس محدودیتها و مزیتهای نسبی سیستمهای مذکور صورت می‌گیرد. استفاده از کولرهای گازی در فصل گرما در نواحی شمالی و جنوبی کشور که در مجاورت ساحل قرار دارند بسیار رایج است. از آنجا که کولرهای گازی از جمله پرمصرف ترین لوازم انرژی بر، در میان لوازم خانگی به شمار می آیند، سهم مصرف برق ناشی از بکارگیری آنها چشمگیر است. مصرف برق آنها بویژه در فصل تابستان نقش قابل توجهی در ایجاد پیک فصلی در شبکه دارد.
بنابراین استفاده از کولرهای گازی پربازده با هدف استفاده بهینه از انرژی الکتریکی که به کاهش هزینه‌های سرمایه گذاری در تأمین برق مورد نیاز کمک شایانی می‌نماید. شواهد و قرائن نشان می‌دهد که پتانسیل قابل توجهی برای صرفه جویی مصرف برق در کولرهای گازی وجود دارد. مطابق بررسی انجام شده در انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی آمریکا برای یک نمونه از تولیدات آن کشور مصرف برق از 1282 کیلووات ساعت در سال 1972 به 843 کیلووات ساعت در سال 1994 تقلیل یافته است. در این پژوهش به منظور تعیین پتانسیلهای صرفه جویی در مصرف برق کولرهای گازی ابتدا یک نرم افزار رایانه‌ای به منظور نمونه سازی عملکرد آن تهیه و صحت عملکرد آن با نتایج تجربی مقایسه گردید. پس از اطمینان از صحت محاسبات انجام شده توسط نرم افزار مذکور یک نمونه کولر گازی تولید داخل کشور مورد ساخت قرار گرفت و راهکارهای دستیابی به شرایط بهینه معین گردید. در این بررسی ، طرح اصلاحی در هشت مرحله تغییرات طراحی لازم به منظور دستیابی به یک محصول پر بازده را معین می‌نماید.
نتایج بدست آمده از نمونه‌های عددی نشان می‌دهد که با انجام این تغییرات میزان مصرف انرژی کولر گازی مذکور به میزان 56.2 درصد قابل کاهش است. از جمله مهمترین عوامل مؤثر در مصرف انرژی کولرهای گازی می‌توان به استفاده از کمپرسورهای پربازده اشاره کرد. روند بهبود مصرف انرژی محصولات تولیدی در کشور آمریکا طی سالهای 1972 تا 1994 وجود پتانسیلهای پیش گفته تأیید می‌کند.
بهینه سازی مصرف برق در کولرهای آبی کولرهای آبی به دلیل قیمت ارزان ، سادگی استفاده و مصرف برق کمتر ، نسبت به این سیستمهای سرمایش از مزیت نبی برخوردار است. علاوه بر موارد پیش گفته انطباق این وسیله خانگی را در ردیف مهمترین مصرف کنندگان بخش خانگی را قرار داده است. بنابراین ملاحظه می‌شود که این وسیله خانگی در ایجاد پیک شبکه در فصل تابستان نقش مؤثری ایفا می‌نماید و بهینه سازی این وسیله خانگی پر مصرف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به منظور بررسی راهکارهای بهبود مصرف برق کولرهای آبی مطالعاتی جامعی در این زمینه انجام پذیرفت و موضوع بهینه سازی مصرف برق در کولرهای آبی با توجه به محدودیتهای موجود به تفصیل مورد بررسی قرار گرفت. در این بررسی عملکرد کولر آبی ، مورد نمونه سازی نظری و تجربی قرار گرفت و رفتار آن به همراه طرحهای بهینه سازی مورد بررسی فنی و اقتصادی قرار گرفت. در بررسی نظری عملکرد کولرهای آبی به کمک یک برنامه رایانه‌ای شبیه سازی گردید. معادلات حاکم در این شبیه سازی به یک معادله دیفرانسیل غیر خطی منتهی و معادله مذکور به کمک روشهای عددی حل گردید و رفتار کولر بصورت نظری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
راهکارهای بدست آمده از بررسی نظری نشان داد که الحاق یک روش کنترل که ترکیبهای مختلف عملکرد کولر آبی (دور تند ، دورکند با پمپ و بدون پمپ) را متناسب با نیروهای سرمایشی ایجاد کند، می‌تواند به میزان قابل توجهی مصرف برق کولرهای آبی را کاهش داده و همچنین شرایط محیطی مطلوبتری را ایجاد نماید. طراحی دستگاه کنترل بصورت 8 راهکار مطرح و هر یک از راهکارها از لحاظ فنی و اقتصادی مورد ارزیابی قرار گرفت و بهترین راهکار حاصل از بررسی نظری انتخاب و روش کنترلی مبتنی بر بهترین انتخاب ، طراحی ساخته شد. دستگاه ساخته شده بر مصرف برق کولرهای مجهز به دستگاه کنترل نسبت به کولرهای بدون کنترل بیش از 55 درصد کاهش یافته بود.
ارزیابی پتانسیلی صرفه جویی برق در ماشینهای لباسشویی اگر تعداد ماشینهای لباسشویی مورد استفاده معادل 2 میلیون دستگاه در نظر گرفته شود با توجه به اینکه در هر دور شستشو ، هر ماشین لباسشویی بطور متوسط 3 کیلوات ساعت برق مصرف می‌کند. میزان مصرف برق ناشی از ماشینهای لباسشویی مقدار قابل توجهی خواهد بود. عمده‌ترین بخش مصرف کننده برق ماشینهای لباسشویی به بخش تولید آب گرم و خشک کن اختصاص دارد. بنابراین مهمترین راهکار پبشنهادی در رابطه با کاهش مصرف برق ماشینهای لباسشویی توسط آب گرم الکتریکی ماشین لباسشویی توسط آب گرم ساختمان اختصاص دارد.
انجام این امر مستلزم استفاده از یک مجموعه مخلوط کننده آب گرم و آب سرد خودکار می‌باشد که آب مورد نیاز ماشین لباسشوی را با دمای معین آماده و وارد ماشین لباسشوی می‌نماید. برای نیل به این هدف مجموعه آزمایشگاهی لوازم صرفه جوی مصرف برق در ماشینهای لباسشویی در بخش انرژی و با همکاری بخش تکنولوژی اطلاعات مرکز تحقیقات نیرو طراحی و ساخته شد. نتایج بدست امده حاکی از آن است که در صورت استفاده از لوازم صرفه جویی انرژی در ماشینهای لباسشوی ، می‌توان بطور متوسط 50 درصد از برق مصرفی ماشینهای لباسشویی کاست.
اگر چه با توجه به نرخ تعرفه برق در سال اجرای طرح (1375) انجام اصلاحات پیش گفته از دیدگاه مصرف کننده از توجیه اقتصادی برخوردار نیست اما با توجه به یارانه قابل توجه به منظور تولید ، انتقال و توزیع برق ، از دیدگاه منافع ملی استفاده از لوازم صرفه جو عواید قابل توجهی را به دنبال خواهد داشت. نتیجه گیری
مصرف برق لوازم خانگی طی سه دهه گذشته بهبود قابل توجهی را شاهد بوده است. در بین لوازم خانگی یخچال فریزرهای خانگی ، کولرهای آبی ، کولرهای گازی و ماشینهای لباشویی سهم قابل توجهی از مصرف برق بخش خانگی را به خود اختصاص می‌دهند. علاوه بر این شواهد و قرائن نشان می‌دهد که پتانسیلهای بهسازی مصرف برق در لوازم مذکور بیش از سایر لوازم مطرح می‌باشد. در این پژوهش نشان داده شد که بهینه سازی مصرف برق در لوازم خانگی پیش گفته به کمک راهکارهای ارائه شده به میزان قابل توجهی از مصرف برق لوازم خانگی تولید داخل کشور می‌کاهد.
البته این امر مستلزم بررسی فنی - اقتصادی طرحهای ارائه شده از دیدگاه تولید کنندگان و مصرف کنندگان لوازم خانگی و وزارت نیرو می‌باشد. اگر چه به نظر می‌رسد اعمال بعضی از طرحهای مذکور با توجه به قیمت برق در حال حاضر از دیدگاه مصرف کننده جذابیت زیادی نداشته باشد، اما آنچه مسلم است این است که از دیدگاه منافع ملی اعمال طرحهای مذکور عواید قابل توجهی را به دنبال داشته و با توجه به افزایش نرخ برق به نظر می‌رسد در سالهای آینده اعمال طرحهای مذکور از دیدگاه مصرف کننده نیز از توجیه مالی برخوردار گردد. بنابراین فراهم سازی بستری مناسب برای اجرای طرحهای مذکور اجتناب ناپذیر بوده و لزوم ایجاد آن به خوبی احساس می‌گردد. توصیه‌هایی برای بهینه سازی مصرف انرژی در کولرهای آبی و گازی در حال حاضر جمعیت کشور با مرز 71 میلیون نفر نزدیک شده است، بنابر آمارهای موجود حدود 65 درصد از خانوارهای شهری و 20 درصد از خانوارهای روستایی از کولر استفاده می‌کنند. هم اکنون حدود 5/8 تا 9 میلیون کولر آبی در ایران وجود دارد و هر ساله حدود 500 هزار دستگاه جدید نیز تولید می‌شود.
سرمایش ساختمان‌ها در ایران غالبا به وسیله کولرهای آبی و در مناطق جنوبی که از آب و هوای گرم و مرطوب و مناطق شمالی که از آب و هوای مرطوب برخوردارند، به وسیله کولرهای گازی و در برخی از ساختمانهای بزرگ اداری و مجتمع‌های بزرگ مسکونی با سیستم تهویه مطبوع تأمین می‌شود. میانگین توان الکتریکی کولرهای آبی 550 وات و کولرهای گازی نیز حدود 2 کیلو وات است.
هر چند که با نوع آب و هوای خشک ایران استفاده از کولرهای آبی در گذشته راه حل مناسبی بوده، اما به دلیل اینکه طراحی کولرهای آبی به دهه 1340 یعنی حدود 44 سال پیش بر می‌گردد و از فن‌آوری بسیار پایینی برخوردار است، از کارایی مطلوبی برخوردار نیستند. همچنین کولرهای آبی و گازی با توجه به کاربرد زیاد و وسیع آنها بخصوص در فصول گرم سال، بخش نسبتاً زیادی از مصرف کل انرژی کشور را به خود اختصاص می‌دهند. بطوری که اگر فرض کنیم 9 میلیون کولر آبی و گازی در کشور وجود دارد و بطور متوسط استفاده از این وسایل را 4 ماه در طول سال و هر روز 8 ساعت در نظر بگیریم، هر ساله در کشور ما رقمی نزدیک به 5 میلیارد کیلووات ساعت فقط صرف انرژی مصرفی کولرهای آبی و گازی می‌شود که معادل 10 میلیون بشکه نفت خام و به عبارتی در حدود 170 میلیارد تومان خواهد شد. ( هر بشکه نفت خام 21 دلار و هر دلار 800 تومان محاسبه شده است) با این حال رعایت راهکارهای عملی و ساده‌ای که ذیلاً به آنها اشاره شده است، ضمن اینکه هزینه و وقت کمی را می‌طلبد، منجر به افزایش کارایی کولرها شده و در نهایت مصرف انرژی الکتریکی را نیز کاهش می‌دهد. ـ ظرفیت برودتی کولرها باید متناسب با فضای مورداستفاده و شرایط آب و هوایی محل ( از لحاظ دما و رطوبت) انتخاب شود. کولرهای بزرگتر تنها منجر به مصرف بی مورد انرژی الکتریکی می‌شود. ـ نوع کولر را متناسب با مناطق آب و هوایی انتخاب کنید. از کولرهای گازی برای مناطق گرم و مرطوب و از کولر های آبی برای مناطق معتدل استفاده کنید. ـ کانال کشی کولر را از کوتاهترین مسیر انجام دهید. چنانچه کانالهای کولر خارج از ساختمان قرار دارند، حتماً باید به وسیله عایق کاری با پشم شیشه یا عایق‌های دیگر از گرم شدن کانالها و هدر رفتن سرما در اثر تابش مستقیم خورشید بر آنها جلوگیری شود. در این مورد حتی نصب یک سایبان ساده بر روی کولر و کانال‌ها هم مؤثر است. ـ هر چه مسیر کانال کشی کولرهای آبی پر پیچ و خم و طولانی تر باشد، فشار هوا در مسیر کانالها افت پیدا کرده و جبران آن به انرژی بیشتری نیاز دارد و سرمای حاصل شده نیز کمتر می‌شود. لذا باید حتی الامکان کوتاه ترین مسیر کانال کشی در نظر گرفته شود. ـ حتی الامکان، هر ساله نسبت به تعویض پوشال‌های کولر اقدام نمایید. تمیز کردن و رفع اشکالات کولر پیش از شروع به کار آن در فصل گرما، کارکرد کولر را بهبود بخشیده، مصرف انرژی آن را کاهش می‌دهد و از هدر رفتن سرما نیز جلوگیری می‌کند.
ـ استفاده بی‌مورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرما زا مانندک اجاق، سماور، لامپ‌های متعدد و . . . باعث افزایش گرمای محل کار و سکونت می‌شود و نیاز به استفاده از کولر را افزایش می‌دهد.
ـ چنانچه امکان‌پذیر باشد باید از سیستم سرمایش موضعی استفاده گردد. به این معنی که تنها به اتاق‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، هوای سرد را منتقل کنیم. به این منظور می‌توان دریچه‌های ورودی هوا به سایر اتاق‌ها را مسدود کرد. سرمایش موضعی در مورد فضای بزرگتر به ویژه سالن‌های کار مانند سالن مونتاژ به معنی سرمایش محدوده کار کارگر می‌باشد، به این ترتیب نیازی به سرمایش کل فضا نخواهد بود. ـ در حد امکان از روش‌ نگه داشتن مداوم کولر در طول روز پرهیز کنید و به ویژه تا حد امکان سعی کنید از دور آهسته کولر استفاده کنید تا فشار کمتری متحمل دستگاه شود. ـ کولرهای گازی از جمله پر مصرف ترین وسایل خانگی هستند. بنابراین در صورتی که ضرورتی به استفاده از این نوع کولرها وجود ندارد، در استفاده از آنها خودداری کنید. در صورت ضرورت استفاده از این نوع کولرها که هزینه‌ سنگینی را نیز در بر دارند، باید سعی شود تا از استفاده در ساعات پیک مصرف برق ( از نیم ساعت قبل از اذان مغرب تا 5/2 ساعت بعداز آن ) که مصرف انرژی الکتریکی در شبکه برق کشور به حداکثر می‌رسد، خودداری کرد. ـ هنگام خرید دستگاهی را انتخاب کنید که دارای علامت استاندارد و بر چسب انرژی باشد و با توجه به بر چسب انرژی دارای بالاترین درجه کارایی و بازدهی باشد. کولرهای گازی معمولاً دارای درجه تنظیم دما ( تر موستات ) هستند. تنظیم دما بر روی دمای مناسب که در فصل‌های گرم سال بین 18 تا 22 درجه سانتیگراد است، باعث می‌شود تا هنگام رسیدن دمای اتاق به درجه دمای تنظیم شده ، کولر به طور خودکار خاموش شود و بنابراین انرژی کمتری مصرف کند. در مورد کولرهای آبی نیز نصب یک ترموستات ساده در اتاق‌ها می‌تواند مقدار زیادی از مصرف انرژی را کاهش دهد. ـ برای جلوگیری از خروج سرما، اطراف پنجره‌ها و درها را با نوارهای درزگیری عایق بندی کنید.
ـ بهترین درجه حرارت منزل در تابستان بین 18 تا 22 درجه سانتیگراد است. از سرد کردن بیش از حد محل سکونت خود داری کنید.
ـ در شهرهای جنوبی کشور که دارای آب و هوای بسیار گرم و مرطوبی در تابستان‌ها هستند و عموما از کولرهای گازی برای خنک کردن محیط استفاده می‌شود. کاشتن یک اصله درخت در نزدیک کولر گازی حدود 10 تا 15 درصد کاهش مصرف انرژی را به همراه خواهد داشت. به دلیل این که سایه درخت اولا خود مانعی در برابر تابش نور مستقیم خورشید می‌باشد و ثانیاً هوای تازه‌ای که توسط درخت ایجاد می‌شود باعث می‌گردد تا در واقع هوای پشت کولر گازی تهویه شود. ـ نصب کندانسورهای کولر گازی در سایه باعث جلوگیری از اتلاف میزان قابل توجهی از انرژی مصرفی خواهد شد. ـ درصورت امکان کولرگازی خود را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار به علت کاهش فشاربرکولر باعث افزایش بازدهی آن وکاهش مصرف انرژی می‌شود . بر چسب انرژی در کولر آبی و گازی : یکی از موارد مهمی که در سالهای اخیر از طرف دولت و مسئولین مورد تایید قرار گرفته است، مشخص کردن ملاک‌هایی برای مصرف انرژی کلیه وسایل انرژی بر خانگی است که کارخانه‌های سازنده وسایل خانگی ملزم به رعایت آن هستند. حاصل این کار به منظور رعایت استانداردهای تعیین شده، تهیه و تدوین بر چسب انرژی و یا بر چسب کارایی انرژی است.
بر چسب انرژی دارای قسمت‌های مختلفی می‌باشد و هر قسمت نشان دهنده اطلاعاتی در خصوص دستگاه مربوط است.
۸ توصیه برای استفاده بهینه از یک وسیله داغ مفید هنگام اتوکردن، درزهای لباس‌هاو زیر یقه‌ها را نیز به‌خوبی درنظر داشته باشید و از اتو محروم نگذاریدشان! در هنگام اتوکردن، جنس پارچه لباس نیز بسیار مهم است. معمولا بر روی لباس‌ها و پارچه‌ها، علائمی وجود دارد که نشان می‌دهد، در چه حرارتی باید اتو شوند.        مقدار مقاومت الکتریکی به توان دو ضربدر جریان برق، مقدار انرژی حرارتی را که اتو تولید می‌کند، به ما نشان می‌دهد. این رابطه ساده نشان می‌دهد هرچقدر جریان برق و مقاومت حرارتی اتو بیشتر باشد، انرژی حرارتی بیشتری ایجاد می‌شود. احتمالا شنیده‌اید که <اتو وات زیادی> دارد. این یعنی مقاومت حرارتی اتو خیلی بالاست، در نتیجه مقدار زیادی انرژی الکتریکی در آن به گرما تبدیل می‌شود. (قابل توجه آنکه مبلغ قبض برق‌ شما برحسب همین مقدار<وات>‌های ناقابل مصرفی وسایل شما روی هم انباشته می‌شود)! روشن‌کردن اتو، اثری همچون روشن‌کردن حدود ۰۱ تا ۵۱ لامپ ۰۰۱ وات را دارد. (و این یعنی یک جشن حسابی)! استفاده از اتو هم مثل هرچیز دیگری، قواعد و آیین هایی دارد که با رعایت آنها ضمن اینکه استفاده بهتری ازآن می‌کنید، از خطرات آن ‌در امان خواهید بود. ۱) سعی کنید به‌طور هم‌زمان با اتو از وسایل پرمصرف دیگر مثل ماشین لباس‌شویی استفاده نکنید. ۲) بی‌خودی روشن‌کردن اتو و زیاد روشن ماندن آن برق زیادی مصرف می‌کند و شما پول آن را هدر خواهید داد. اتو وسیله‌ای برای ایجاد گرمای زیاد به همراه فشار مناسب بر روی لباس است! این ویژگی باعث می شود تقریبا تمام اتوها یک صفحه فلزی سنگین و بسیار داغ داشته باشند (از فلزهایی استفاده می‌شود که گرما را بیشتر در خود نگه می‌دارند و اصطلاحا ظرفیت گرمایی بالایی دارند) پس صفحه داغ اتو مدتی پس از خاموش‌کردن دستگاه نیز، همچنان داغ می‌ماند. ۳) اتو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید ( با استفاده از کلمه جیزه)! ۴) سطح فلزی اتو را تمیز نگاه دارید. یک صفحه فلزی تمیز و مناسب، مهم‌ترین قسمت یک اتوی خوب است! ۵) اتو یک وسیله الکتریکی است، یعنی با استفاده از جریان برق کار می‌کند و همان‌طور که اشاره شد، جریان زیادی نیز از آن می‌گذرد، بنابراین تمامی احتیاط‌هایی که باید در مواجهه با وسایل برقی درنظر گرفت، اینجا نیز وارد است! ۶) هیچگاه بر روی اتو آب نپاشید، چراکه امکان اتصال وبرق‌گرفتگی وجود دارد. ۷) مراقب باشید سیم اتو بریدگی و پارگی نداشته باشد. ۸) هنگام اتوکردن، درزهای لباس‌هاو زیر یقه‌ها را نیز به‌خوبی درنظر داشته باشید و از اتو محروم نگذاریدشان! در هنگام اتوکردن، جنس پارچه لباس نیز بسیار مهم است. معمولا بر روی لباس‌ها و پارچه‌ها، علائمی وجود دارد که نشان می‌دهد، در چه حرارتی باید اتو شوند. می‌توانید تصور کنید لباسی که از الیاف نایلونی ساخته شده در حرارت بالای اتو، چه بر سرش خواهد آمد! پس در هنگام استفاده از اتو، به جنس پارچه توجه کنید و از دستورالعمل خاص هر اتو استفاده کنید. ● توصیه آخر
این روزها خیلی صحبت از نانوفناوری (یا فناوری خیلی ریز) است . ادعا می‌شود با استفاده از این، می‌‌توان کارهای عجیب و غریبی کرد. یکی از این کارهای شگفت‌انگیز، تولید لباس‌هایی است که هرگز چروک نمی‌شود. پس توصیه می‌کنم تا وقتی که این لباس‌ها به بازار نیامده‌اند، هرچه می‌توانید ازاتوی خودتان کار بکشید!
                             روزنامه سلامت         نقل از: http://aftab.ir

 

یخچال باید در یک سطح صاف قرار داده شود و تراز باشد. با هر بار باز و بسته کردن درب یخچال 30 درصد مصرف برق آن بالا تر می رود. با به موقع بستن درب یخچال فرصت به صدا در آمدن زنگ اخطار این وسیله را ندهیم. قفل کردن درب یخچال می تواند مانع از باز کردن از روی عادت درب یخچال توسط اعضای خانوداه باشد. اگر مقداری خشکبار یا خوردنی های میان وعده ای در کنار یخچال قرار بگیرد تعداد دفعات باز کردن درب یخچال کمتر خواهد شد.   برفک یخچال هر چه بیشتر باشد مصرف برق آن بیشتر خواهد شد. موادی که قابلیت نگهداری در بیرون از یخچال دارند را داخل یخچال نگهداری نکنیم. بسیاری از ظروف و شیشه های مربا، سس و غیره را فقط پس از باز کردن در آن ها، باید در یخچال نگهداری کرد. لازم نیست برای سالم ماندن نوشابه آن را در یخچال نگه دارید. نوشابه سرد فقط طعم بهتری دارد. سعی کنید نوشیدنی هایی را که برای مصرف فوری احتیاج دارید به مدت کوتاه در یخچال قرار دهید. - یخچال را بیش از حد پر نکنید زیرا هوای خنک، که یخچال را سرد نگه می دارد، نمی تواند جریان پیدا کند. بر خلاف فریزر که در صورت پر بودن بهتر کار می کند، یخچال نباید بیش از حد پر شود. هر چه مواد داخل یخچال کم تر باشد مصرف برق آن کمتر خواهد بود. می توانید با چسباندن "برچسب یاد آوری" اعضای خانواده را به باز نکردن بی هدف درب یخچال ترغیب نمایید. در هنگام خرید یخچال به میزان مصرف انرژی آن که در برچسب انرژی نمایان است توجه نمایید.
فراموش نکنیم که خرید یخچال با مصرف انرژی کمتر می تواند در بلند مدت به صرفه تر از یخچال ارزان ولی مصرف بیشتر باشد.
غذای ومایعات گرم را در یخچال قرار ندهیم . دمای سردترین قسمت یخچال را بین صفر تا پنج درجه سانتیگراد نگه دارید. نگهداری بیش از حد مواد باعث از بین رفتن ویتامین های آن می شود. حداکثر زمان ماندگاری مواد غذایی فاسد شدنی و نیز بسیاری از میوه ها و سبزی ها در صفر درجه سانتیگراد دو هفته، در5 درجه سانتیگراد یک هفته و در درجه حرارت اتاق (22 درجه سانتیگراد) چند ساعت است. تعداد دفعات خرید خود را به جای خرید بیش از نیاز، افزایش دهیم تا هم مواد غذایی تازه تر داشته باشیم وهم اینکه از توان یخچال استفاده بهینه بکنیم. یخچال را نزدیک اجاق گاز یا منبع حرارتی دیگر قرار ندهید. دمای سردترین قسمت یخچال را بین صفر تا پنج درجه سانتیگراد نگه دارید. هر چند وقت یکبار وسایل جدید را عقب تر و قدیمی تر ها را جلوی دید قرار دهید تا آنها را زودتر مصرف کنید. مواد فاسد شدنی را در طبقات میانی قرار دهید تا زودتر از آنها استفاده نمایید.
موادی که به صورت روزانه مورد استفاده قرار می گیرند را در قفسه های موجود بر روی در قرار دهید تا دسترسی به آنان زمان زیادی را نگیرد.
مواد مشابه را کنار هم بگذارید: چاشنی ها داخل در، نوشیدنی ها نظیر: آب و نوشابه در قفسه های بالایی؛ لبنیات نظیر: ماست، پنیر و در طبقات بعدی و … فاسد شدنی ترین غذاها را در سردترین قسمت یخچال بگذارید. گوشت و ماهی و غذاهای دریایی را نیز در منتهاالیه طبقه میانی قرار دهید؛ این قسمت خنکترین بخش یخچال است. مهدوی خواه(گروه راهکار) 7/2/1388 منابع مورد مطالعه: http://www.40gis.com
http://www.daneshju.ir
 
 
          نگاهی به معضلات گذشته نشان می دهد که بخش خانگی و تجاری یکی از عمده ترین بخش های مصرف کننده انرژی می باشد. مصرف انرژی در این بخش با رشد 5/7 درصد در دهه گذشته 39 درصد از کل انرژی مصرفی را درکشور به خود اختصاص می دهد. بیشترین سهم حامل های استفاده شده در این بخش در سال 1380 شامل 52 درصد گاز طبیعی و 36 درصد فرآورده های نفتی، 11 درصد برق و 1 درصد سوخت های جامد بوده است.
    در کشور ما نزدیک به برق تولید شده به مصرف روشنایی می
رسد که از این مقدار 70 درصد فقط برای روشنایی منازل به کار می رود. برق مصرف شده برای روشنایی در سال 1380 در بخش خانگی و تجاری در حدود 20 میلیون بشکه معادل نفت خام یعنی در حدود 400 میلیارد تومان ( با احتساب هر دلار 800 تومان و هر بشکه نفت خام 23 دلار) است.
    کل برقی مصرفی در بخش خانگی و عمومی در سال 1380 حدود 4/51 میلیارد کیلووات ساعت است که جهت تولید این مقدار 110 میلیون بشکه معادل نفت خام سوخت مصرف شده است و ارزش برق مصرفی این بخش 2024 میلیارد ریال بوده است که اگر فقط 10 درصد در مصرف برق این بخش صرفه
جویی کنیم سالانه حدود 202 میلیارد ریال صرفه جویی کرده ایم.

منبع: http://saba.org.ir/Index.htm
               یخچال و فریزر:
اولین نکته
ای که هنگام خرید یخچال – فریزر باید مورد توجه قرار گیرد، دقت به علامت استاندارد ایمنی و برچسب انرژی است.
 • اندازة یخچال – فریزر با توجه به تعداد افراد خانواده و شرایط زیست محیطی، گرمسیر یا سردسیر بودن منطقه، دوری و یا نزدیکی به مراکز فروش مواد غذایی، شهری یا روستایی بودن محل سکونت، از جمله نکاتی هستند که در انتخاب یخچال – فریزر باید در نظر گرفته شوند. بعنوان مثال، اگر ما در منطقه ای سردسیر زندگی می کنیم و امکان خرید مواد غذایی را از نزدیک محل سکونتمان داریم، خرید یک یخچال – فریزر بزرگ که از همة ظرفیت آن در بیشتر مواقع استفاده نشود، انتخاب درستی نخواهد بود.
 • نوع تغذیة خانواده نیز مهم است، اگر خانواده ای پرجمعیت باشد و مواد پروتئینی زیادی استفاده می کند، بهتر است از یخچال – فریزرهایی که بخش فریزر آنها بزرگتر است و قدرت سرمایش بیشتری دارند، استفاده شود. در هر صورت، بهترین انتخاب در اندازه یخچال – فریزر آن است که بتوانیم از تمام حجم آن استفاده کنیم؛ زیرا اگر یخچال – فریزر ما خالی یا نیمه خالی بماند، در واقع انرژی را به هدر داده ایم.
           در انتخاب یخچال – فریزر باید چند ویژگی را مد نظر قرار داد :
    مثلاً در اکثر یخچال- فریزرهای جدید سیستم برفک آب
کن اتوماتیک وجود دارد، بطوری که خود یخچال – فریزر بدون دخالت مصرف کننده، در زمان لازم برفک ها را آب می کند و بدین ترتیب مصرف انرژی کاهش می یابد. به میزان مصرف انرژی یخچال – فریزر نیز باید توجه شود. آزمایش های علمی نشان داده اند، یخچال – فریزرهایی با ظرفیت و امکانات مشابه ولی ساخت کارخانه های متفاوت، دارای مصرف انرژی متفاوتی هستند، به طوری که گاه میزان مصرف انرژی یکی نسبت به دیگری به دو برابر می رسد. در هنگام خرید، ضمن توجه به اطلاعات مندرج در برچسب انرژی، می توان از فروشندة آن نیز در باره مصرف انرژی یخچال – فریزر سؤال کرد. 
  
ماشین لباسشویی:
پیش از خرید به وجود علامت استاندارد ایمنی و برچسب مصرف انرژی دقت نمایید. موارد زیر نیز می
توانند در انتخاب شما مؤثر باشند :
 1. ماشین لباسشویی باید با میزان فضایی که برای آن در نظر گرفته اید، متناسب باشد. ماشین لباسشویی هایی که درِ آنها از جلو باز می شود معمولاً عریض ترند و جای بیشتری می گیرند، اما امکان استفاده از فضای بالای آنها وجود دارد، در حالی که دستگاه هایی که درِ ورودی آنها از بالا است، معمولاً عرض کمتری دارند و جای کمتری را اشغال می کنند، اما فضای بالای آنها بدون استفاده باقی می ماند.
 2. باید توجه داشت که ماشین لباسشویی چه امکاناتی برای شستشو به شما می دهد، امکان شستشو با آب سرد، امکان شستشو با درجة حرارت پایین آب و امکان تعیین تعداد دور آبکشی در دقیقه، از جمله امکانات مفیدی هستند که می تواند در کاهش مصرف برق ماشین لباسشویی بسیار موثر باشد.
 3. میزان مصرف برق ماشین لباسشویی به کارخانة سازندة آن بستگی دارد، پرمصرف ترین ماشین های لباسشویی، 5/3 کیلووات ساعت برق مصرف می کنند و کم مصرف ترین آنها حدود 5/1 کیلووات ساعت.
 4.   
ماشین ظرفشویی: 
ماشین
های ظرفشویی مقدار زیادی برق و آب مصرف می کنند، بنابراین در خرید آنها باید به مصرف هر یک از این دو منبع توجه داشت. معمولاً ماشین های ظرفشویی برای یک برنامة شستشوی معمولی که 1 تا 5/1 ساعت طول می کشد، بین 6/1 تا 2 کیلووات ساعت و برای یک برنامة کوتاه که حدود 45 دقیقه طول می کشد، بین 8/0 تا 2/1 کیلووات ساعت برق مصرف می کنند. بنا بر محاسباتی که درکشورهای پیشرفته برای انواع ماشین های ظرفشویی انجام شده است، میزان برق مصرفی انواع این دستگاه ها از 6/1 تا 2 کیلووات ساعت و میزان آب از 22 تا 35 لیتر متغیر است. 
  

وسایل روشنایی:
هنگام خرید لامپ توجه داشته باشیم که لامپ
های رشته ای ( معمولی ) بیش از 3 برابر لامپ های فلورسنت معمولی (مهتابی) و حدود 5 برابر لامپ های کم مصرف برق مصرف می کنند. عمر لامپ های رشته ای نیز که حدود 1000 ساعت است، بسیار کمتر از لامپ های مهتابی و یا لامپ های کم مصرف می باشد.
بطور کلی لامپ
های مهتابی وکم مصرف برای کار یا مطالعه مناسب تر از لامپ های معمولی هستند و در خانه می توان ترکیبی از دو لامپ آفتابی و مهتابی کم مصرف استفاده کرد.
انتخاب لامپ و میزان نور آن بستگی به نوع فعالیتی که انجام می
دهیم دارد. باید دانست که برای انجام کار به خصوص اگر کار ظریفی انجام می دهیم، نور بیشتری مورد نیاز است تا سایه روشن ها بهتر دیده شوند و سرعت دید افزایش یابد. از این گذشته سن افراد نیز در نوری که استفاده می کنند مؤثر است، افراد مسن نیاز به نور بیشتری دارند. لازم به ذکر است که در اغلب این موارد بهتر است به جای افزایش روشنایی سقف، از نورهای موضعی ( چراغ مطالعه، آباژور، و ...) استفاده کرد.
بطور کلی اگر مبنای خود را یک میانگین بگیریم، بنا بر محاسبات انجام شده، بهترین نور برای هر متر مربع و در یک فضای عادی با رنگ
آمیزی معمولی، حدود 10 وات است، بنابراین یک سالن 20 متری را می توان با دو لامپ 100 وات یا 3 لامپ 60 وات رشته ای و یا دو لامپ 18 وات کم مصرف روشن کرد.
اغلب دیده
ایم که بعضی از خانواده ها در خانه یا آپارتمان خود از لوسترهای بزرگ با شاخه های متعدد استفاده می کنند و از این گذشته بعضاً در هر لوستر از لامپ های پرقدرت استفاده می کنند، استفاده از چنین لوسترهایی نه فقط سبب بالا رفتن بی رویة مصرف برق می شود، بلکه فشار زیادی نیز بر سیم کشی داخلی منزل ما وارد می آورد.
مثالی می
آوریم تا این موضوع روشن تر شود. خانواده ای را در نظر بگیرید که در سالن نشیمن و سالن پذیرایی خود از دو لوستر 10 شاخه که بر هر شاخه آن یک لامپ 60 وات تعبیه شده استفاده می کند و به علاوه 4 یا 5 لامپ 100 وات دیگر نیز در خانه روشن کرده باشد، در چنین حالتی ما فقط برای روشنایی محل سکونت خود نزدیک به 2 کیلووات ساعت برق یعنی تقریباً معادل مصرف یک یخچال – فریزر در طول یک شبانه روز نیاز داریم. با این حال چنین مصرفی ممکن است چندان به نظر نیاید و در مقایسه با مصرف برق یک بخاری برقی توجه ما را چندان جلب نکند. بنابراین بهتر آن است که در صورت استفاده از لوسترهای با شاخه های متعدد، از لامپ های کم مصرف ویژه لوستر استفاده کنیم و از این نوع لوسترها تنها در اتاق پذیرایی استفاده کنیم و در عین حال فقط به بکارگیری لامپ های کم مصرف اکتفا نکنیم، بلکه با نصب کلیدهای متعدد یا دیمر امکان روشنایی جزئی را نیز فراهم آوریم.
همانطور که گفته شد به جز لامپ
های رشته ای و مهتابی، در چند سال گذشته تولید و استفاده از لامپ های کم مصرف نیز رواج زیادی پیدا کرده است. این نوع لامپ ها که از لحاظ شکل و اندازه شبیه لامپ های رشته ای هستند، 8 برابر بیشتر از لامپ های رشته ای عمر می کنند و گرچه قیمت آنها نسبت به بقیه لامپ ها بیشتر است اما با توجه به عمر زیاد و مصرف کمی که دارند، بویژه برای مصرف کنندگانی که بیشتر از 1000 کیلووات ساعت در ماه مصرف می کنند، مقرون به صرفه هستند. در حال حاضر لامپ های کم مصرف 18 ، 20 ، 26 ، 40 و 50 وات در بازار موجود می باشد بطور مثال یک لامپ 26 وات کم مصرف معادل 130 وات نوردهی دارد و 8000 ساعت کار می کند که معادل عمر 8 لامپ رشته ای که هر کدام 1000 ساعت عمر می کنند، می باشد. 
  
منبع: http://www.saba.org.ir
 
             
 نشان استاندارد بر روی وسایل برقی بیانگر بازدهی و میزان مصرف انرژی در آنها نیست، بلکه فقط نشان دهنده ایمنی و عملکرد خوب دستگاه مورد نظر است.
     آیا تنها اطمینان از ایمنی و عملکرد دستگاه برای تهیه بهترین وسیله برقی خانگی کافی است.
     مسلماً خیر: چرا که اطمینان از ایمنی و عملکرد یک دستگاه لزوماً ضامن کارایی و پایین بودن میزان مصرف انرژی در آن وسیله نیست.
     عدم توجه تولیدکنندگان داخلی به مرغوبیت، بازدهی مفید، میزان مصرف انرژی در وسایل انرژی بَر و همچنین عدم توجه به طراحی و ساخت مناسب و منطبق بر استانداردهای معتبر و بهینه جهانی و همچنین استفاده بی
رویه مصرف کنندگان و عدم اطلاع آنها از نحوة استفاده درست از این وسایل سبب گردیده است بخش خانگی و تجاری در کشورمان مصرف کنندة حدود 27% از کل انرژی نهایی در کشور باشد.
     در حال حاضر وسایل خانگی ما نسبت به مدل
های بهینه جهانی حداقل 40 درصد بیشتر انرژی مصرف می کنند. 
    
     این مشکلات دولت را بر آن داشت تا با تدوین استاندارد مصرف انرژی در وسایل انرژی بَر خانگی، به رفع آنها اقدام کند. به همین منظور، دولت تدوین این استاندارد را در وسایل برقی خانگی ضروری اعلام نمود و با تشکیل کمیته تعیین معیارهای مصرف انرژی که متشکل از نمایندگان وزارتخانه
ها و سازمان های مختلف بود، اقدامات اولیه در جهت تهیه و تدوین این استاندارد از سال 1375 در کشور آغاز شد.
    
منبع: http://www.saba.org.ir
 

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از منفعت 70 هزار ریالی هر لامپ
کم مصرف برای هر خانوار خبر داد.عباس علی آبادی گفت: یک لامپ کم مصرف معادل 18 هزار ریال از هزینـه مصرف برق می‌کاهد که با احتساب طول عمر لامپ کم مصرف یعنی هشت هزار ساعت معادل 4 سال، در مجموع بیش از 70 هزار ریال نفع اقتصادی داشته و از چندین بار تعویض لامپ رشته ای نیز جلوگیری می شود.
وی افزود:
برای تأمین برق یک لامپ 100 وات به حدود 100 دلار
سرمایه گذاری نیـاز اسـت و درصـورت مهیـا بودن تمامی امکانات، ساخت یک نیروگاه بین 4 تـا 8 سـال به طول می انجامد. معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اظهارداشت: هم اکنون در ایران، بخش عمده سرمایه گذاری مربوط به تأمین برق در ساعات اوج مصرف است که همواره از حوالی غروب شروع شده و چند ساعت به طول می‌انجامد.وی تصریح کرد: بیشترین سهم مصرف برق یعنی 47 درصد در ساعات اوج مصرف مربوط به مشترکان خانگی و بخش عمده ای از آن مربوط به مؤلفه روشنایی است و پرمصرف ترین وسیله در این بخش، لامپهای 100 وات و60 وات رشته‌ای معمولی و شمعی است.
 
علی آبادی در تشریح منافع اقتصادی لامپ کم مصرف گفت: قیمت لامپهای کم مصرف در بازار به مراتب بالاتر از لامپهای رشته ای معـادل آن اسـت اما در مقابل مصرف برق کم و راندمان بالا به همراه عمر طولانی تر این لامپها در مقایسه با لامپهای رشته ای معمولی باعث تشویـق مصرف کنندگان به استفاده از این لامپها شده است. به گفته وی، از آنجا که نوردهی یک لامپ 20 وات کم مصرف، معادل یک لامپ 100 وات رشته ای معمولی است ، در صورت تعویض یک لامپ رشته ای با یک لامپ کم مصرف که به طور متوسط 5 ساعت در شبانه روز روشن است، در یک سال در حدود 120 کیلووات ساعت صرفه جویی انرژی می شود. معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی بیان کرد: یک لامپ کم مصرف معادل 18 هزار ریال از هزینـه مصرف برق
می کاهد که با احتساب طول عمر لامپ کم مصرف یعنی هشت هزار ساعت معادل 4 سال، در مجموع بیش از 70 هزار ریال نفع اقتصادی داشته و از چندین بار تعویض لامپ رشته ای نیز جلوگیری می شود.

علی آبادی گفت: با احتساب نرخ برق 150 ریال برکیلووات ساعت از دیدگاه ملی ، در صورتی که نیمی از مشترکین خانگی که هم اکنون تعداد آنها درحدود 16 میلیون مشترک است، نسبت به جایگزینی سه عدد لامپ رشته ای 100 وات با لامپ کم مصرف اقدام کرده و ضریب همزمانی روشن بودن آنها را در ساعات اوج مصرف معادل 60 درصد فرض کرد، پیش بینی می شود درحدود هزار مگاوات از توان مصرفی ساعات اوج مصرف کاسته شود.
این مقام مسئول در وزارت نیرو گفت: این رقم حداقل معادل یک هزار و 300 مگاوات توان تولیدی است و کاهش هزینه سرمایه گذاری آن بالغ بـر 3/1 میلیارد دلار خواهد بود، ضمن اینکه به ازای تولید یک کیلووات ساعت برق، حدود 150 گرم گازهای آلاینده وارد محیط زیسـت می شود که با جایگزینی سه عدد لامپ کم مصرف توسط نیمی از مشترکان خانگی ، سالانه بیش از 400 هزارتن از گازهای سمی وارده به محیط زیست، کاسته خواهد شد.
منبع خبر: ایران  
 1. مصرفکنندگان بایستی هنگام خرید، یخچال و فریزری را انتخاب کنند که با توجه به برچسب انرژی دارای بیشترین بازده و کارائی باشد.
 2. حجم یخچال و فریزر باید با توجه به نیاز و تعداد افراد خانواده انتخاب شود تا از فضای آن بطور کامل استفاده شود. در بسیاری از موارد یک یخچال - فریزر 14 فوت یا حتی 12 فوت میتواند نیاز یک خانواده 2 تا 4 نفره را برآورده سازد.
 3. برفکهای یخچال و فریزر را بطور منظم آب کنید زیرا با افزایش قشر برفک، مصرف انرژی بالا میرود، با انتخاب یخچالهای مجهز به سیستم برفک آبکن اتوماتیک، مصرف انرژی بدون دخالت مصرفکننده، کاهش مییابد.
 4. قرار دادن یخچال یا فریزر در مجاورت دستگاههای گرمازا مثل اجاق گاز، آب گرمکن، شوفاژ و همچنین زیر نور مستقیم خورشید، مصرف انرژی آنرا افزایش میدهد. درصورتی که امکان دیگری برای قراردادن یخچال – فریزر در آشپزخانه وجود نداشته باشد، با یک پوشش مناسب (عایق حرارتی) دستگاه را از حرارت و گرما حفظ کنید.
 5. فضای پشت یخچال و فریزر برای گردش هوا باید حداقل به اندازه 20 سانتیمتر با دیوار فاصله داشته باشد. ضمناً لازم است لولههای پشت یخچال و فریزر حداقل سالی دو بار گردگیری شود. رعایت این موارد سبب انتقال حرارت بهتر بین هوا و لولهها خواهد شد.
 6. هنگامی که یخچال و فریزر بر روی یک سطح تراز و صاف قرار نمیگیرد باعث میشود تا درب یخچال بطور کامل بسته نشود و کارکرد درستی نداشته باشد و در نهایت مصرف انرژی آن افزایش یابد.
 7. مواد غذایی را پیش از سرد شدن کامل در یخچال و فریزر قرار ندهید و از گذاشتن همزمان مقدار زیادی مواد غذایی در یخچال و بویژه فریزر خودداری کنید. این کار سبب ایجاد فشار زیادی بر موتور آن خواهد شد.
 8. از کنار همچیدن و چسباندن ظروف و مواد غذایی در داخل یخچال و فریزر پرهیز کنید. چون این کار گردش هوا را در داخل یخچال یا فریزر دچار اختلال کرده و سبب افزایش مصرف برق میشود.
 9. جهت نگهداری مواد غذایی، پس از گذاشتن آنها در کیسههای فریزر، در آنها را به صورتی ببندید که دیگر هوای اضافی در داخل آن وجود نداشته باشد. در ضمن بر روی هر یک از کیسهها برچسبی که حاوی مطالبی همچون نام مواد غذایی، نوع آن (سرخ شده ، پخته ، خام و ...) و تاریخ منجمد کردن باشد را بچسبانید. چنین برچسبی را با اطلاعات کلیتر شامل فهرست مواد غذایی داخل هر سبد، کشو، قفسه و یا طبقه نیز تهیه کرده و در محل مناسب بچسبانید. به این ترتیب دستیابی به مواد غذایی مورد نیاز بسیار آسان خواهد شد.
 10. از باز و بسته کردن بیهودة در یخچال یا فریزر پرهیز کنید.
 11. سعی کنید از منجمد کردن مواد غذایی و سبزیجات در فصلهایی که دسترسی به مواد غذایی تازه وجود دارد، خودداری نمایید.
 12. نوار لاستیکی درب یخچال و فریزر به مرور زمان انعطاف و کارآیی خود را از دست میدهد. توصیه میشود که سالی یکبار سالم بودن نوارها کنترل شود تا در صورت کوچکترین نشت هوا، نسبت به تعویض آنها اقدام گردد.
 13. از قرار دادن انواع قوطیهای کنسرو، رب گوجهفرنگی، گالنها و بطریهای حاوی شربت، ترشیجات، شیشههای مربا، عسل و ... در یخچال خودداری کنید. این کار باعث اشغال بیمورد فضای یخچال – فریزر و به تبع آن افزایش مصرف انرژی دستگاه خواهد شد.
 14. افتادگی درب یخچال یا فریزر به علت وزن آن به مرور زمان باعث جدا شدن نوار لاستیکی از بدنه میشود که میبایست نسبت به تعویض لولای درب اقدام گردد تا از اتلاف انرژی به جهت خروج هوای سرد یخچال جلوگیری شود.
 15. باید توجه داشت که تنظیم صحیح و به موقع ترموستات یخچال و یا فریزر با عنایت به مواردی همچون حجم و میزان مواد غذایی درون آنها ، محل قرار گرفتن یخچال و فریزر و دمای محیط وسایل مزبور، نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی این وسایل خواهد داشت و به عبارتی تنظیم نادرست و یا عدم توجه به تنظیم به موقع ترموستات باعث فاسد شدن و یا یخزدگی مواد غذایی و به تبع آن افزایش مصرف انرژی خواهد شد. بنابراین درجه ترموستات فریزر را معمولاً بین 15 تا 18 درجه زیر صفر و درجه ترموستات یخچال را بین 3 تا 4 درجه بالای صفر تنظیم کنید.
 16. در هنگام خرید به بسته شدن کامل درها و مرغوبیت و چسبندگی نوار لاستیکی درِ یخچال و فریزر دقت و توجه شود.
 17. از گذاشتن بطریهای حاوی نوشابههای گازدار در قسمت جایخی یخچالها و یا قراردادن آنها در قسمت فریزر یخچال – فریزرها جداً خودداری نمایید. این کار باعث میشود تا پس از انجماد کامل مایع در داخل بطری، در بطری باز شود و یا بر اثر فشار زیاد به بطری، بطری شکسته و مایع آن در داخل یخچال پراکنده شود. عدم رعایت همین موضوع باعث میشود تا حداقل زمانی بین 10 تا 15دقیقه درِ یخچال – فریزر را برای تمیز کردن ناشی از ترکیدن بطری باز بگذاریم که خود باعث اتلاف انرژی خواهد شد.
 18. ضروری است تا ظروف و اشیایی که داخل یخچال – فریزر میگذارید، تمیز و بدون بو باشد.
 19. برای شستشوی جدارههای داخلی یخچال – فریزر – چه هنگامی که برای اولین بار میخواهید از این وسیله استفاده کنید و چه زمانی که قصد تمیز کردن آن را دارید – از مخلوط آب نیمگرم و جوش شیرین (هر لیتر آب یک قاشق جوش شیرین) و یک قطعه اسفنج نرم استفاده کنید و سپس آن را با پارچهای نرم و تمیز خشک نمایید.
 20. پس از هر بار شستشو برای یکنواخت شدن سرمای داخل یخچال – فریزر، باید چند ساعت یخچال – فریزر خالی بوده و با در بسته کار کند.
منبع: http://www.saba.org.ir


توضیحات
:
            
 معاونت انرژی وزارت نیرو با همکاری وزارت صنایع، نفت، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران بمنظور بهینه سازی مصرف انرژی در لوازم انرژی بَر خانگی اقدام به تدوین معیارهای مصرف انرژی و طراحی برچسب انرژی نموده است که در این زمینه آزمایشگاه ملی صرفه جویی انرژی به منظور آزمایش 29 وسیله انرژی بَر، در سال 1378 تأسیس شده است.
     در حال حاضر با راه
اندازی 7 آزمایشگاه امکان آزمایش 7 وسیله برقی شامل: یخچال و فریزر، کولر آبی و گازی، هیترهای برقی، ماشین لباسشویی، لامپ، لوازم برقی موتوردار آشپزخانه و موتورهای الکتریکی فراهم شده است.
     برچسب انرژی امروزه در اغلب کشورهای جهان وجود دارد و مصرف
کننده را با میزان کارائی هر یک از وسایل انرژی بَر آشنا می کند. همچنین اطلاعات مشترک در همه وسایل و اطلاعات اختصاصی مربوط به هر وسیله انرژی بَر را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.
     برچسب انرژی از قسمت
های مختلفی تشکیل شده است که هر قسمت نمایانگر اطلاعاتی است که به طور مثال خریداران ماشین لباسشویی می توانند با توجه به این اطلاعات در هنگام خرید، دستگاهی را انتخاب کنند که در مقایسه با سایر مدل های مشابه دارای کارائی و بازدهی بیشتری باشد.      سه بخش اولیه این برچسب که در تمامی وسایل انرژی بَر خانگی مشترک می
باشد به ترتیب نمایانگر علامت تجاری و نام شرکت سازنده و مدل دستگاه می باشد. بخش چهارم برچسب انرژی بوسیله 7 حرف لاتین از A تا G درجه بندی شده است که هر یک از حروف مٌعَرف درجه ای از کارایی دستگاه می باشد. حرف A نشانگر بیشترین بازدهی دستگاه و حرف G نشانگر کمترین بازدهی دستگاه است. بنابراین هر چه رتبه دستگاه بیشتر باشد، کارایی آن نسبت به میزان انرژی که مصرف می کند بیشتر است. مصرف کنندگان می توانند در هنگام خرید وسایل برقی خانگی با دقت و توجه به حرف لاتین درج شده در این قسمت از میزان کارایی و بازدهی دستگاه اطلاع یابند. 


     بخش پنجم نمایانگر مصرف انرژی دستگاه بر اساس استاندارد ملی تدوین شده در بخش آزمون استاندارد می
باشد و سایر بخش 5 بیانگر اطلاعات اختصاصی در مورد هر یک از وسایل می باشد. بطور مثال بخش های ششم و هفتم در ماشین لباسشویی نشانگر میزان قدرت پاک کنندگی و قدرت خشک کن دستگاه می باشد و آخرین بخش نیز آرم مؤسسه استاندارد را نشان می دهد. 


منبع: http://saba.org.ir/Index.htm
 
 
X