دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 175882
تعداد نوشته ها : 187
تعداد نظرات : 14
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

            
خبرگزاری فارس: از آنجا که کاربرد روزافزون نور مصنوعی در محیط‌های مختلف، میزان استفاده از انرژی الکتریکی را به شدت افزایش داده است. لذا لازم است برای بهره برداری بهینه از انرژی الکتریکی، این سرمایه عظیم کشور هر چه بیشتر تلاش نمود.

اشاره: امروزه نیاز به منابع انرژی الکتریکی به سبب گسترش فعالیت‌های اجتماعی افزایش یافته است. یکی از کاربردهای انرژی الکتریکی تبدیل آن به نور است از آنجا که کاربرد روزافزون نور مصنوعی در محیط‌های مختلف، میزان استفاده از انرژی الکتریکی را به شدت افزایش داده است. لذا لازم است برای بهره برداری بهینه از انرژی الکتریکی، این سرمایه عظیم کشور هر چه بیشتر تلاش نمود و به همین منظور ضروری است در طراحی و ساخت لامپ‌ها و منابع تبدیل انرژی الکتریکی به نور تلاش جدی صورت گیرد، زیرا لامپ‌ها و منابع نور سنتی مورد استفاده دارای راندمان بسیار کوچکی در حد صفر می باشد و تقریبا 98 درصد انرژی به آنها تبدیل به گرما و حرارت شده و در نتیجه به هدر می رود. با توجه به این مساله علاوه بر نیاز به ساخت لامپ‌های جدید با بهره نوری بالا و ایجاد فرهنگ استفاده از آنه، لازم است در طراحی سیستم‌های روشنایی نیز با رعایت استانداردهای مربوطه از نور موضعی براساس کاربرد در محیط‌های مختلف حداکثر استفاده بشود. همچنین در ترکیب با نور مصنوعی از نور طبیعی که در طبیعت به وفور یافت می شود هر چه بیشتر استفاده کرد. در ضمن برای کنترل انرژی لازم است از لوازم کنترل و تنظیم نور در طراحی سیستم‌های روشنایی استفاده بشود تا انرژی به جا و مناسب استفاده گردد. در ادامه مقاله به روش‌های بهینه سازی مصرف انرژی با توجه به نکات و عوامل فوق پرداخته می‌شود.
      
1- منابع نور
درصد بسیار کمی از انرژی به نور تبدیل می‌شود، در منابع التهابی که از طریق ایجاد گرما انرژی الکتریکی را به نور تبدیل می کنند بهره نوری بسیار کم و در حدود 10 لومن بر وات می‌باشد و راندمان آنها به کمتر از 2 درصد می رسد. اگر چه این لامپ‌ها ارزان قیمت بوده و نور سفید تولید می‌کنند و رنگ‌دهی آنها بسیار عالی است، ولی عمرشان حتی بدون کلید زنی و قطع و وصل، بسیار کم بوده و در حدود 1000 ساعت است و با توجه به راندمان کم و بهره نوری کوچک و تلفات حرارتی بسیار زیاد، هزینه‌های بهره برداری بسیار گزافی دارند.
با توجه به نیاز روز افزون بشر به انرژی و محدودیت آن در طبیعت، لزوم بهینه سازی مصرف و نیز مشکلات لامپ‌های التهابی، سالیانی است که محققان منابع نوری جایگزین را معرفی نموده و همچنان در پی منابع نور برتر می‌باشند. مهمترین منابع نور جایگزین، لامپ‌های تخلیه گازی کم فشار و پر فشار هستند. اگر چه امواج حاصل از تخلیه الکتریکی درون محفظه این نوع لامپ‌ها، دارای طول موج‌های کمتر از امواج مرئی هستند، ولی با استفاده از پودرهای فسفرسانس و فلوئورسانس که در سطح داخلی محفظه لامپ می‌نشانند، این امواج را به نور مرئی تبدیل می کنند. لامپ‌های تخلیه گازی کم فشار که فلورسنت نامیده می‌شوند، دارای بالاست مغناطیسی و کلید راه انداز بوده که کنترل جریان تخلیه الکتریکی و راه‌اندازی لامپ را بعهده دارند. این لامپ‌ها از بهره نوریی در حدود 40 لومن بر وات برخوردارند که نسبت به لامپ‌های التهابی بسیار بهتر است، اما باز هم به دلیل وجود بالاست مغناطیسی و امواج ماوراء بنفش، راندمان این نوع لامپ‌ها نیز کوچک و کمتر از 10 درصد می باشد. البته لامپ‌های تخلیه گازی پرفشار بخار جیوه و بخار سدیم نیز دارای بهره نوری بسیار خوب و در حد لامپ کم مصرف است، ولی طیف نوری آنها محدود بوده و نور سفید تولید نمی کنند. لامپ بخار جیوه نور متمایل به بنفش و لامپ بخار سدیم نور متمایل به زرد تولید می کنند و برای روشنایی داخلی مناسب نمی‌باشند.
امروزه لامپ‌های کم مصرف با عمر بیش از 10000 ساعت و در اشکال مختلف گرد و مارپیچ، فلورسنت معمولی، فلورسنت فشرده، حباب دار ساده و مات و شمعی در بازار موجود می باشد. همه این لامپ‌ها دارای بالاست الکترونی سر خود و یا مستقل بوده و تنها لامپ نمونه حبابی ساده دارای محدود کننده داخلی می‌باشد.
با توجه به ضریب برتر لامپ‌های کم مصرف و عمر بسیار زیاد آنها و عدم نیاز به سرویس و نگهداری، استفاده از این لامپ‌ها باعث بهره‌وری بسیار خوب و کاهش مصرف انرژی می‌گردد.
استفاده از لامپ کم مصرف دارای توان مصرفی ای معادل 65 درصد لامپ معمولی است و به همین دلیل در مدت زمان یک سال هزینه برق مصرفی حاصل از کاربرد آنها کاهش چشم گیری یافته و سبب کاهش هزینه برق مصرفی معادل مبلغی در حدود 6000 دلار شده است که بسیار قابل توجه می‌باشد.
2- استفاده از نور طبیعی
استفاده از منبع نور طبیعی در نهایت موجب ذخیره سازی قابل توجه انرژی الکتریکی می‌گردد.
استفاده از نور طبیعی باید با مهارت صورت گیرد تا علاوه بر آنکه موجب آسایش مصرف کنندگان گردد از اشکالات احتمالی آن همچون خیرگی چشم و ایجاد سایه‌های مزاحم و نیز تولید سرما و گرمای نامطلوب جلوگیری شود. که در صورت بروز چنین مشکلی نیاز به استفاده از انرژی اضافی افزایش خواهد یافت.
همچنین برای استفاده از نور طبیعی باید امکان تنظیم و کنترل نور و کنتراست محیط وجود داشته باشد تا کارایی افراد را افزایش دهد.
برای تنظیم نور از پنجره‌هایی با ابعاد مناسب که در طراحی ساختمان‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد و شیشه‌های رفلکتوری مطلوب و پرده‌های مناسب استفاده می شود که البته استفاده از نور طبیعی برای مراکز تجاری و مسکونی قابلیت بهره برداری بهتر و بهره وری بیشتری را به همراه دارد.
استفاده از نور طبیعی دارای مزایای بسیاری از جمله کاهش هزینه‌های طراحی و نصب سیستم روشنایی بین 5/0 تا 2 دلار برای هر مترمربع، کاهش هزینه‌های دوره ای متناسب با کاهش تعداد چراغ‌ها بین 35 تا 50 درصد است. همچنین باعث بالا بردن نشاط و کارایی و عدم خستگی زودرس افراد در محیط‌های اداری، تجاری و صنعتی می‌شود. نصب پنجره‌های مناسب نیز امکان تامین سرمایش و گرمایش مناسب و گردش هوا را بوجود می‌آورد مطالعات نشان می‌دهد که این کار هزینه تهویه هوا در محیط‌های داخلی را بین 10 تا 20 درصد کاهش می‌دهد.
      
بهینه سازی مصرف انرژی نیازمند کنترل میزان شدت روشنایی و قطع و وصل منابع از راه دور و از محل است

البته استفاده از نور طبیعی هزینه‌هایی هم به همراه دارد که طراح باید با طرح کردن پنجره‌های مناسب و سیستم‌های کنترل و حسگرهای مناسب، نور را کنترل و از چشم زدگی و ایجاد سایه روشن و هدر رفتن و اتلاف انرژی حرارتی جلوگیری نماید.
به طور خلاصه توصیه‌های لازم برای طراحی و بهره برداری از نور طبیعی را می توان چنین برشمرد:
1- افزایش تعداد و ابعاد پنجره‌ها و گسترش فضاها برای استفاده بیشتر از نور طبیعی
2- کنترل میزان نور و جلوگیری از چشم زدگی با تنظیم پرده‌ها و منعکس کننده‌ها
3- پله پله کردن مسیرهای ورود نور به ساختمان
4- جلوگیری از تابش نور مستقیم در نقاط بحرانی
5- استفاده از فیلترها و پخش کننده‌های نور در مجاورت پنجره‌ها
6- استفاده از نور پردازی‌های مختلف و مناسب برای محیط‌های گوناگون
علاوه بر این امکان همزمان استفاده از نور طبیعی و مصنوعی در محیط وجود داشته باشد و با استفاده از روش‌های گوناگون نظیر استفاده از نورگیر در وسط ساختمان و پله پله کردن سقف و به کارگیری دیوارهای جانبی و نصب پنجره‌های مناسب، نور را به داخل ساختمان انتقال داد.
3- کنترل و تنظیم نور
یکی از روش‌های قطع و وصل منابع نور استفاده از کلیدهای اتوماتیک قطع و وصل می باشد که علاوه بر قطع و وصل بارهای روشنایی، وظیفه حفاظت آنها در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار را نیز به عهده دارند.
گرچه کلیدهای اتوماتیک از اجزا اصلی حفاظت مدارهای روشنایی هستند ولی بهینه‌سازی مصرف انرژی نیازمند کنترل میزان شدت روشنایی و قطع و وصل منابع از راه دور و از محل است.
لذا با استفاده از حس گرهای مناسب می توان در موارد عدم نیاز به نور، به طور خودکار منابع نور را خاموش و یا میزان نور آنها را در حد مورد نیاز کاهش داد و از مصرف بیهوده انرژی جلوگیری نمود.
دیمر اتوماتیک تنظیم نور
از حس گرهای نوری مناسب و اتوماتیک ولتاژ لامپ را تغییر داده و شار نوری لامپ را به گونه‌ای تنظیم می کنند که در صورت عدم نیاز خاموش شده و از مصرف انرژی جلوگیری کنند.
دیمر تنظیم نور و حس‌گر نوری
سیستم‌های کنترل نور برای استفاده در امر بهینه کردن مصرف انرژی و تامین نور مناسب در سیستم‌های روشنایی داخلی ساختمان‌ها و با استفاده از منابع نور مصنوعی و ترکیب آنها با نور طبیعی به کار می‌روند.
استفاده از کنترل و تنظیم نور علاوه بر ذخیره‌سازی انرژی، باعث کاهش تعداد دفعات کلیدزنی در لامپ‌ها شده و در نتیجه عمر آنها را نیز افزایش می‌دهد.
همچنین در پیک مصرف برق نیز می توان با استفاده از تنظیم نور توسط دیمرها و یا قطع نور توسط کلیدها در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد و با کاهش ساعات مصرف در طی سال از هزینه‌های اضافی جلوگیری نمود. ضمناً با قطع منابع نور نیز از تولید گرمای اضافی توسط آنها جلوگیری می‌گردد.
کلیدها و لوازم مناسب کنترل نور می‌توانند برای استفاده موضعی از نور در محیط‌های مختلف بکار روند.
در پایان لازم است به این نکته اشاره شود گرچه بهینه‌سازی به مفهوم کم مصرف کردن انرژی نیست، ولی باید فرهنگ استفاده درست از انواع انرژی‌ها و به کار بردن منابع نور و لامپ‌های کم مصرف و لوازم کنترل نور و طرح ساخت ساختمان‌های جدید آموزش داده شود تا در این راه موفقیت هر چه بیشتر حاصل شود.
            
منبع: هفته نامه پیام ساختمان و تاسیسات

               

   

           فهرست مطلب :           مقدمه ..........................................................    3   اصلاح الگوی مصرف ......................................    4   اصلاح الگوی مصرف از دستگاه دولتی ..................    6   پیگیری اصلاح الگوی مصرف در مجلس.................     9   دولت پیشگام شود ...........................................     9   دستگاه دولتی بیشترین مصرف کننده .....................     10   اصلاح الگوی مصرف در برنامه پنجم ..................     11   نتیجه گیری .................................................     12   منابع.........................................................     13             چکیده:
سال‌هاست که از هدرروی حامل‌های انرژی ، مواد غذایی ، کاهش بهره‌وری و ... سخن به میان می‌آید و با وجود پاره‌ای از برنامه‌ریزی‌ها مقوله مهم اصلاح الگوی مصرف جدی گرفته نشده است اما به نظر می‌رسد امسال با نامگذاری سال 88 به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف از سوی رهبر معظم انقلاب و تاکیدی که در این ارتباط شده است عزمی جدی در تمامی بخش‌ها برای اصلاح الگوی مصرف به وجود آید.برای دستیابی به اهداف اصلاح الگوی مصرف باید بدنه دولت و دهک‌های بالای درآمدی پیشگام شوند و برای مردم الگوسازی کنند. اتخاذ راهکارهای مبتنی بر اصلاح الگوی مصرف امری ضروری در اقتصاد کشور است، چرا که مصرف بی‌رویه از عوامل مهم در جهت تعدیل اقتصاد کشور به شمار می‌آید و باید این مشکل مرتفع می‌شد.
    مقدمه :       اصلاح الگوی مصرف که به معنی نهادینه کردن روش صحیح استفاده از منابع کشور است   وسبب ارتقای  شاخص های زندگی وکاهش هزینه ها وزمینه برای گسترش عدالت است .   از طرفی الزام مصرف بهینه باعث می شود ،تاعلاوه بر پیشرفت علمی ناشی از ارتقای فن    آوری در طراحی وساخت وسایل وتجهیزات بهینه مطابق با استانداردهای جهانی ،فرصت    توزیع مناسب منابع وبه تبع آن پیشرفت در دیگر بخش های که کمتر مورد توجه بوده است   نیز فراهم گردد .ازاین رو ارتباط منطقی بین نامگذاری سال اول دهه پیشرفت وعدالت به   مصرف بیشتر نمایان می شود .   اصلاح الگوی مصرف نیازمند فرهنگ سازی پایدار است ،واین خود نیازمند راهکاری است   تا همه افراد جامعه الزام رفتارهای اصلاح مصرف رااحساس کنند ،وبه تدریج این اصلاح    نهادینه شده وبه یک رفتار پایدار ونهایتا به یک فرهنگ در تمامی عرصه مصرف تبدیل   شود .     اصلاح الگوی مصرف در دو سطح "تولید کالا"و"مصرف کالا" قابل بررسی است . در    سطح تولید کالا که از مرحله تبدیل مواد خام تا انتقال وتوزیع به مصرف کننده را شامل    می شود ،نیاز است که سازندگان وتولید کنندگان هردوبخش دولتی وخصوصی علاوه بر   رعایت ضوابط قانونی فن آوری تولید خود رابااستاندارد جهانی ویا حتی الامکان با اقلیم   هر منطقه مطابق کند .         اصلاح الگوی مصرف، تکلیف ملی و شرعی       حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال نو، سال جدید را سالی مهم خواندند و با ابراز امیدواری درباره غلبه قدرت ایمانی ملت ایران بر همه حوادث و تحولات این سال، افزودند: با توجه به اهمیت "حیاتی و اساسیِ مصرف مدبرانه و عاقلانه منابع کشور"، سال جدید را در همه زمینه ها و امور، سال اصلاح الگوی مصرف می دانم.  اهمیت و سبب این نامگذاری را زمانی در می یابیم که میزان مصرف در ایران را با کشور های دیگر مطالعه، مقایسه و مورد بررسی قرار دهیم.
بر اساس گزارش، موسسه «مارکت اوراکل» ایران از نظر ارائه بنزین ارزان سومین کشور و از نظر میزان یارانه پرداختی به این کالا نخستین کشور در میان کشورهای جهان است و بیش از 36 درصد کل مصرف بنزین خاورمیانه در سال 2007 در ایران مصرف ‌گردیده است. متوسط مصرف سوخت خودروهای بنزینی در کشورمان حدود 11 لیتر در روز است در حالی که متوسط مصرف سوخت در کشورهای دیگر نظیر آلمان و ژاپن 5/2، در انگلیس 5/3، در فرانسه 9/1، در کانادا 5/6 و در کشور آمریکا 3/7 لیتر در روز است.هر 10 سال یک بار میزان مصرف سوخت در ایران 2 برابر می‌شود اما این نرخ رشد در مقیاس جهانی یک تا 2 درصد بیشتر نیست و میزان سوخت مصرفی جهان در حدود هر 50 سال یک بار 2 برابر می‌شود.
      یعنی ایران در مقایسه با میانگین جهانی 4 تا 5 برابر بیشتر سوخت مصرف می‌کند. هم‌اکنون 9 درصد سوخت جهان در ایران و توسط تنها یک درصد جمعیت جهان مصرف می‌شود. و هر ساله بیش از 38درصد از بودجه سالانه دولت ایران به یارانه بنزین اختصاص می‌یابد در حالی که در صورت مصرف استاندارد، ایران می‌تواند یکی از صادر کنندگان بنزین باشد.
سرانه مصرف نان در ایران به گفته معاون وزیر بازرگانی حدود 160 کیلوگرم در سال است که نسبت به کشورهای اروپایی نظیر فرانسه که 56 کیلوگرم و در آلمان 70 کیلوگرم در سال است بیش از 2 تا 3 برابر است.

براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، ایران دومین کشور جهان از نظر پرداخت یارانه انرژی با رقم 37 میلیارد دلار می‌باشد .مصرف سرانه انرژی در ایران به ازای هر نفر بیش از 5 برابر مصرف سرانه کشوری مانند اندونزی با 225 میلیون نفر جمعیت، 2 برابر چین با یک میلیارد و 300 میلیون نفر جمعیت و 4 برابر کشور هند با یک میلیارد و 122 میلیون نفر جمعیت است .

در بخش ساختمان و مسکن ایران براساس آمار و ارقام منتشره، متوسط مصرف انرژی به ازای هر مترمربع در ایران 6/2 برابر متوسط مصرف در کشورهای صنعتی است که در بعضی از شهرهای کشورمان، این رقم به حدود 4 برابر می رسد.

الگوی مصرف آب آشامیدنی بر اساس اعلام بانک جهانی برای یک نفر در سال، یک متر مکعب و برای بهداشت در زندگی به ازای هر نفر، 100 متر مکعب در سال است
  . بر این اساس، در کشور ما 70 درصد بیشتر از الگوی جهانی آب مصرف می‌شود! از نظر مصرف برق هم ، ایران نوزدهمین کشور پرمصرف برق در دنیاست.ودولت سالیانه یارانه‌ 4 هزار میلیارد تومانی برای برق در نظر می گیرد.  
ایران بعد از کشورهای امریکا و روسیه در رتبه سوم مصرف جهان قرار دارد؛ میزان مصرف گاز طبیعی در ایران از 68 میلیارد متر مکعب در سال 2001 با متوسط رشد سالانه 3/10 درصد به 123 میلیارد متر مکعب در سال 2008 رسیده و پیش بینی می شود در سال 2012 میلادی میزان مصرف به 277 میلیارد متر مکعب برسد.
 و با ادامه این روند در سال های آینده ایران به یک مصرف کننده بزرگ گاز طبیعی در جهان تبدیل خواهد شد.این در حالی است که دولت در سال گذشته 134هزار میلیارد ریال یارانه گاز به مشترکان بخش خانگی تعلق داده است. سرانه مصرف شکر در ایران 29 کیلو گرم است در حالی که میانگین مصرف شکر در جهان 22 کیلو گرم می باشد . و نیز تحقیقات کارشناسان نشان می دهد ایرانی ها ۳۰ درصد بیشتر از میانگین جهانی روغن مصرف می کنند و همچنین مصرف میوه در ایران 4 برابر استاندارد جهانی است. همانطور که مشاهده می کنیم مقایسه میزان مصرف در بخش های مختلف با سایر کشورها ، نشان‌دهنده وضعیت بسیار نامطلوب مصرف در همه زمینه ها است. و جالبتر اینجاست که سالیانه نزدیک به 2/12 هزار میلیارد تومان یارانه واقعی و 78 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان پرداخت می کنیم. که درمجموع مبلغ کل یارانه آشکار و پنهان دولت چیزی در حدود 90 هزارمیلیارد تومان است.    
اصلاح الگوی مصرف از دستگاه‌های دولتی آغاز شود     سال‌هاست که از هدرروی حامل‌های انرژی ، مواد غذایی ، کاهش بهره‌وری و ... سخن به میان می‌آید و با وجود پاره‌ای از برنامه‌ریزی‌ها مقوله مهم اصلاح الگوی مصرف جدی گرفته نشده است اما به نظر می‌رسد امسال با نامگذاری سال 88 به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف از سوی رهبر معظم انقلاب و تاکیدی که در این ارتباط شده است عزمی جدی در تمامی بخش‌ها برای اصلاح الگوی مصرف به وجود آید. بی‌شک اصلاح الگوی مصرف زمانی می‌تواند به نتایج مورد نظر برسد که بسترهای لازم فراهم باشد. آموزش مردم و فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف از طریق رسانه‌ها و کتب آموزشی در مدارس و اقدامات زیربنایی وزارتخانه‌ها برای اجرایی شدن اصول این الگو می‌تواند عزم جدی را به وجود آورد. نامگذاری سال 88 به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف در شرایطی که کار بررسی طرح تحول اقتصادی و بحث هدفمند کردن یارانه‌ها بزودی در کمیسیون‌های مجلس آغاز می‌شود، می‌تواند شکل جدی‌تری به برنامه‌ریزی‌ها در این ارتباط بدهد.
 
اصلاح الگوی مصرف در تمام زمینه‌ها : مصرف کلا هزینه است و زمانی که مصرف می‌کنیم، بابت آن باید پول پرداخت کنیم و این مصرف می‌تواند در ارتباط با انرژی، مواد غذایی و حتی زمان باشد. به عبارتی وقتی صحبت از کاهش هزینه‌ها و تغییر نگاه به کنترل هزینه‌ها به میان می‌آید ، منظور فقط کنترل مصرف انرژی نیست بلکه در استفاده از زمان و فرصت نیز معنی پیدا می‌کند، وقتی بتوانیم بهره‌وری نیروی انسانی را افزایش دهیم و به اصلاح سیستم بپردازیم با رقابت در فضای عادلانه تغییر الگوی مصرف می‌تواند در انعطاف‌پذیری بیشتری تحقق یابد.. بهره‌وری باید تفکیک شود و باید دید چه بخشی از کاهش بهره‌وری مربوط به قوانین، چه بخشی مربوط به دولت و چه بخشی مربوط به بخش خصوصی است. نوع عملکرد واحدها در بخش خصوصی نشان داده است که بهره‌وری در قیاس با بخش دولتی بالاتر است  البته تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله است و در این زمینه نیازمند اصلاح قوانین دست و پاگیر از جمله قانون کار و فضای کسب و کار هستیم.
اصلاح الگوی مصرف ابتدا بایداز دولت آغاز و اگر دولت بخوبی عمل کند، مردم راهشان را پیدا خواهند کرد و برای آن که بخش خصوصی و مردم را در این قالب هدایت کنیم دولت باید نقش‌آفرینی بیشتری داشته باشد. دولت می‌تواند با تعیین سرفصل‌های مناسب مثل قیمت‌گذاری مناسب حامل‌های انرژی، نوع هزینه‌ کردن سرمایه ملی به سرمایه‌گذاری‌های ثابت و سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی به عنوان یک هدایت کلی اقدام کند. ومردم  در مسیری که هموار می‌شود راه درست را اختیار می‌کنند و انسان‌های هوشمندی هستند.انرژی از نوع سرمایه است و سرمایه ملی محسوب می‌شود بنابراین مبلغی که به عنوان یارانه از انرژی حذف می‌شود تا الگوی مصرف اصلاح شود باید در جهت سرمایه‌گذاری در بخش تولید و آن هم با مدیریت بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شود. 
  پیگیری اصلاح الگوی مصرف در مجلس در بحث سند چشم‌انداز 20 سال تاکید شده است که ظرف 20 سال باید اتکای اقتصادی کشور به درآمدهای نفتی کاهش یابد و کشور باید حرف اول را در خاورمیانه چه در بعد اقتصادی، چه فرهنگی و چه مسائل زیست‌محیطی بزند همچنین در اصل 44 به تقویت بخش خصوصی و تعاونی تاکید شده تا با مدیریت بخش خصوصی و نظارت دولت فعالیت‌های اقتصادی از رونق و بهره‌وری بالاتری برخوردار شود بنابراین مجلس نیز در زمینه تحقق اصلاح الگوی مصرف نگاهش دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز، قانون برنامه پنجم توسعه و اصل 44 قانون اساسی است. اصلاح الگوی مصرف باید در بخش مسکن ساخت و سازها باید به سمتی برود که از هدرروی انرژی جلوگیری شودو یا در بحث نان که همواره ارقام بالایی از ضایعات آرد و نان اعلام می‌شود باید با جایگزینی نان‌های صنعتی به جای سنتی و همچنین به کار گیری شیوه‌های بهینه پخت نان از ضایعات جلوگیری کرد بنابراین می‌بینید که مقوله اصلاح الگوی مصرف بسیار گسترده است و بخش‌های متنوعی را در بر می‌گیرد. 
مجلس نیزدر قالب طرح تحول اقتصادی و بحث هدفمند کردن یارانه‌ها که بررسی آن از اوایل سال جاری  در کمیسیون‌های مجلس آغاز می‌شود بحث اصلاح الگوی مصرف را دنبال کند. وی تاکید کرد: اصلاح الگوی مصرف نیازمند عزم ملی چه از سوی دولت و چه مردم است و تنها با همکاری همه‌جانبه می‌توان چنین الگویی را  پیاده کرد.
 
دولت پیشگام شود

 
برای دستیابی به اهداف اصلاح الگوی مصرف باید بدنه دولت و دهک‌های بالای درآمدی پیشگام شوند و برای مردم الگوسازی کنند. اتخاذ راهکارهای مبتنی بر اصلاح الگوی مصرف امری ضروری در اقتصاد کشور است، چرا که مصرف بی‌رویه از عوامل مهم در جهت تعدیل اقتصاد کشور به شمار می‌آید و باید این مشکل مرتفع می‌شد. در جهت عملیاتی شدن طرح اصلاح الگوی مصرف باید در مجلس فراکسیونی به منظور هدایت، حمایت و نظارت بر نحوه اجرای طرح با اعمال تدابیر کارشناسان در جهت پیشگیری از هدر رفت منابع و انرژی تشکیل شود.مصارف در بخش خانگی یک سوم بخش دولتی است، لذا برای کنترل و پیشگیری از اسراف بی‌رویه منابع در قدم اول باید ادارات، نهادها و سازمان‌های دولتی با پذیرش نقص‌های خود در این زمینه با رعایت اصول و قواعد اصلاح مصرف به الگویی برای دیگر اقشار جامعه تبدیل شود. 

باید این طرح را از قالب شعار خارج کرد و با نگرشی عملیاتی به آن، همراهی قوای سه‌گانه کشور را به منظور حمایت از طرح در مسیر اجرا مدنظر داشت. همزمان با شروع به کار مجلس،‌ نقاط ضعف و قوت روش‌های کنونی بررسی ‌شود و برای پیشگیری از هدر رفت منابع،‌ زمان و انرژی در جهت عملیاتی کردن طرح اصلاح الگوی مصرف، در این مسیر با جدیت گام بر خواهیم برداشت.
 
 
‌ با توجه به این‌که استفاده از خودروها و وسائط نقلیه دیزلی در بیشتر نقاط جهان امروز رایج شده، اما در کشور ما فناوری در عرصه صنایع و تولید داخلی هنوز به روز رسانی نشده است و بسیاری از تولیدات داخلی بخصوص خودروها و لوازم برقی از استاندارد جهانی به دور بوده و از کیفیت کافی برخوردار نیستند.
 
دستگاه‌های دولتی بیشترین مصرف‌کننده   ‌ مدیران و مسوولان باید برای زمان متعلق به کار خود، هزینه فرصت را مشخص کنند و ساعات مفید کاری در ادارات و سازمان‌های دولتی را ارتقاء دهند و از هدر رفت زمان و انرژی بکاهند.
‌ دو رویه را درخصوص اصلاح الگوی مصرف باید مد نظر داشت،‌ این موضوع باید هم از دید نظری و هم از دید عملی بررسی شود و در مسیر اجرا تمامی ابعاد آن باید مورد توجه قرار گیرد. 

به لحاظ نظری باید دیدگاه خود را نسبت به مقوله مصرف تعدیل کنیم، یا به عبارت دیگر، به اسراف یا تفریط معترف باشیم و برای خارج شدن از کاستی‌ها و عقوبت افراط و تفریط باید از هر گونه اسراف در هر جایگاهی بپرهیزیم. 
در کشور باید الگوی مصرف جامعی تعریف شود که هم به لحاظ عملی و هم نظری برای عموم قابل اجرا و درک باشد تا با تکیه بر چنین الگویی بتوان در جهت رفع نواقص گام برداشت و به اعتدال لازم برای مبارزه با افراط و تفریط دست یافت.
 

 


برای تحقق این امر (اصلاح الگوی مصرف) در سطح کلان باید سازوکارهای تشویق و تنبیه را در برنامه‌های اجرایی گنجاند و با آموزش عمومی آحاد مردم و حمایت دستگاه‌های ذی‌ربط پذیرش، اجرای این طرح را به باوری در اذهان بدل سازیم و این به آن مفهوم است که باید در این زمینه فرهنگ‌سازی لازم صورت پذیرد. مدیران و مسوولان باید برای زمان متعلق به کار خود، هزینه فرصت را مشخص کنند و ساعات مفید کاری در ادارات و سازمان‌های دولتی را ارتقاء دهند و از هدر رفت زمان و انرژی بکاهند.
دولت وظیفه دارد در جهت اصلاح الگوی مصرف، گام‌های اساسی بردارد و با حمایت و نظارت لازم طرح مذکور را با درایت به سرمنزل مقصود برساند، البته بر دیگر قوای اجرایی نیز واجب است که در این مسیر دولت را یاری کنند.

 

 
اصلاح الگوی مصرف در برنامه پنجم یکی از اهداف صریح طرح تحول اقتصادی که از سال گذشته معرفی شد، استفاده بهینه از منابع بوده است.  رهبر معظم انقلاب سال گذشته نیز روی طرح تحول اقتصادی و محورهای آن بویژه طرح هدفمند کردن یارانه‌ها صحه گذاشتند و امسال نیز بزرگ‌ترین سرمایه مورد نیاز برای اجرای این کار را نیز ایشان فراهم کردند.   با نامگذاری امسال به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف، اولویت بخشیدن به بحث استفاده صحیح از منابع مطرح است و ما نیز طبعا در راستای اجرای طرح تحول اقتصادی، این موضوع را به عنوان موضوع اصلی پیگیری می‌کنیم. یکی از برنامه‌های اجرایی برنامه پنجم توسعه را نیز به اصلاح الگوی مصرف اختصاص ‌دهیم و این کار بسیار مهم و موثر خواهد بود.
  نتیجه گیری :   امید است ، با هدف پاسداری از فرهنگ غنی اسلامی که در بیانات و استراتژدی  ،راهبردی که مقام معظم رهبری در پیام خود تبین فرمودند ،وبرخورداری از اندیشه های استوار رهبر  حکیم که همواره راه گشای مسائل گوناگون اجتماعی ،فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی وسیاسی کشور است و یک عزم جدی در دولت ومجلس ،ومردم برای تهیه یک در جهت اجرای اصلاح الگوی مصرف تهیه شود .ونباید خودمان رابا برگزاری چند سمینار وکنگره دراین خصوص سرگرم وازاصل پیام غافل شویم . در سطح "مصرف کالا " باید برای فرهنگ سازی نحوه مصرف بهینه خصوصا آب ،برق گاز که تهیه آنها برای مصرف کننده سهل الوصل تر است . آموزش ازطریق مدارس ،  رسانه ها،تولیدکنندگان ، وزارت نیرو و شرکت گاز بسیارموثرتر باشد. همچنین مردم ایران به علت پیوند دین ومظاهر مقدس دینی به خوبی سنت های نهادینه شده را می پذیرند .وبدان ارج می نهند .لذامی توان دربخش آموزش از تعالیم وآموزه های دینی که بر صرفه جویی تاکید دارند ،نیز بیشتر بهره برد . ازآنجا که جهت تغییرالگوی مصرف ،شناخت عمیق نیازهای هردوبخش مردمی ودولتی ضروری است باید مصرف سرانه دهک ها با سطح دستمزدها واستاندارها ی مصرف جهانی دقیقا مقایسه شود .وسپس درصد ومیزان یارانه لازم برای هریک ازکالابرای هریک از کالا مشخص شده وقیمت یارانه ای وغیریارانه ای از آن تعیین گردد. بنابراین می توان دریافت که اصلاح الگوی مصرف هم نیاز(وحتی پیش نیاز) هدفمند سازی یارانه هاست .تمامی این موارد جزباوضع قوانین ونظارت برحسن اجرای آن میسر نیست ،وازاین روست که نقش وتاثیر مجلس دراصلاح الگوی مصرف نمایان تر می شود. تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری به صورت واقعی تنها با ورود همه جانبه مردم ،دولت
ومجلس امکان پذیر است و ورود به این پیکار امروز یک تکلیف شرعی وملی است .

 

منابع :

 

      1- خبرگزاری مهر ،سید سمش الدین حسینی 1387 2- سایت وزارت امور اقتصادی ودارایی . حسینی 1388 3- مسعود احمدی – 1388 –خبرگزاری مهر 4- خبرگزاری فارس – 1387 5- www.farsnews.ir  

.

آیا می دانید –هر کیلو گرم  کاغذ 2 دلار ارزش دارد در حالی که هزینه بازیافت آن نیم دلار است. آیا می دانید –ازهر100هزار تومان زباله ای که هر فرد تولید می کند 39 هزار تورمان آن مربوط به کاغذ است. آیا می دانید –با بازیافت درست کاغذ می توان 90٪ در مصرف آب و 50٪ در مصرف انرژی و75٪ در کنترل آلودگی هوا صرفه جویی کرد. آیا می دانید –تقریباً هر کاغذ امروزه می تواند باز یافت شود . آیا می دانید –یک کارخانه کاغذ که، کاعذ بازیافتی می سازد به کارخانهای که کاغذ را از الوار تازه می سازد 20 در صدکمتر انرژی مصرف می کند.  . آیا می دانید –کاغذ یکی از اقلام با ارزش مواد زائد جامد است که «سلطان زائدات» لقب گرفته است. آیا می دانید –با وجود رسانه های جدید مصرف کاغذ از دیر باز معیارهای سنجش توسعه یافتگی جوامع بوده است. آیا می دانید –برای تولید یک تن کاغذ بکر، به17 اصله درخت قطع شده 400 هزار لیتر آب و 4 هزار کیلووات برق، آیا می دانید –ایجاد شغل یکی دیگر از مزایای اقتصادی بازیافت کاغذ است
آیا می دانید –جلدهای زرکوب رایج در دوره های پیش و پس از اسلام از مقواهایی ساخته می شد که از خمیر کردن دوباره کاغذ باطله یا بکر به دست می آمد.
.
آیا می دانید –15 اسفند روز بازیافت کاغذ است. 15 آیا می دانید –معتبرترین روزنامه های جهان با کاغذهای بازیافتی درجه 2 و 3 که با اهداف زیست محیطی سازگار است چاپ می شوند. آیا می دانید –ﺣﺪﺍﻗﻞ٣٠ﺗﺎ٣٥ﺩﺭ ﺻﺪ ﺍﺯﺯﺍﻳﺪﺍﺕ ﻓﻀﺎﻫﺎﻱ ﺁﻣﻮﺯﺷﻲ ﺭﺍ ﻓﺮﺍﻭﺭﺩﻩ ﻫﺎﻱﻛﺎﻏﺬﻱ ﺗﺸﻜﻴﻞ ﻣﻲ ﺩﻫﺪ. آیا می دانید –در ایران  حدود 45هزار تن کاغذ در بخش آموزش و پرورش مورد استفاده قرار می گیرد. آیا می دانید –کشور ایران سالانه ده ها هزار تن کاغذ از خارج وارد نموده و به واردات کاغذ شدیدا وابسته می باشد.
آیا می دانید –تقریبا 80% کاغذهایی که در منزل جدا می‌شوند به طور قطع می‌توانند بازیافت شوند.
.
آیا می دانید –جوهر، جلا و مواد چسبنده قبل از این که کاغذ بازیافت شده به دست آید از آن پاک می‌شود. آیا می دانید ﻛﻪ– ﺯﺑﺎﻟﻪ ﻳﻚ ﻧﻔﺮ ﻣﻤﻜﻦﺍﺳﺖ ﮔﻨﺞ ﻓﺮﺩﺩﻳﮕﺮﻱ ﺑﺎﺷﺪ. آیا می دانید –هر ایرانی در سال11 کیلو گرم کاغذ مصرف می کند.که در مقیاس ملی برابر است با قطع 14 میلیوناصله درخت. آیا می دانید –ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩﻫﺎﻱ ﮊﺍﭘﻨﻲﺑﺎﺟﺪﻳﺖ ﭘﺴﻤﺎﻧﺪﻩ ﻫﺎﻱ ﺧﺎﻧﮕﻲ ﺧﻮﻳﺶ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻫﻔﺖ ﻗﺴﻤﺖﺟﺪﺍﮔﺎﻧﻪ ﻭ ﺩﺭ ﺭﻭﺯﻫﺎﻱ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺟﻤﻊ ﺁﻭﺭﻱ ﻭﺑﺎﺯﻳﺎﻓﺖ ﻣﻲﻧﻤﺎﻳﻨﺪ.
آیا می دانید –ﺳﺎﻻﻧﻪ ﺩﺭ ﻛﺸﻮﺭ٦٥ﻫﺰﺍﺭﺗﻦ ﻛﺎﻏﺬﺑﺎﺯﻳﺎﻓﺖ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ ﻛﻪ ﺣﺪﻭﺩ%٩ﺍﺯ ﻛﻞ ﻛﺎﻏﺬ ﻣﺼﺮﻓﻲ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺧﻮﺩﺍﺧﺘﺼﺎﺹ ﻣﻲ ﺩﻫﺪ.
.
آیا می دانید –ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ ﺭﻭﺵ ﺑﺎﺯﻳﺎﻓﺖﻛﺎﻏﺬ ﺑﺎﻃﻠﻪ، ﺑﺎﺯﻳﺎﻓﺖ ﺍﺯﻣﺒﺪﺃ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪﻛﻪ ﺑﺎﻋﺚ ﺑﺎﺯﻳﺎﻓﺖ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻛﺎﻏﺬ ﻭ ﺩﺭ ﻧﺘﻴﺠﻪﻛﺎﻫﺶﺁﻟﻮﺩﮔﻲ،ﻛﺎﻫﺶ ﻫﺰﻳﻨﻪ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺟﻤﻊ ﺁﻭﺭﻱ،ﻛﺎﻫﺶ ﺗﻌﺪﺍﺩ ﭘﺮﺳﻨﻞﺩﺭ ﻣﺮﺍﺣﻞ ﺟﻤﻊ ﺁﻭﺭﻱ ﻭﺩﻓﻊ،ﺻﺮﻓﻪ ﺟﻮﺋﻲ ﺩﺭﻣﺼﺮﻑ ﻣﻮﺍﺩ ﻭﺍﻧﺮﮊﻱﻭﺟﻠﻮﮔﻴﺮﻱ ﺍﺯ ﺗﺨﺮﻳﺐ ﺟﻨﮕﻠﻬﺎﻭ ﺩﺭ ﻧﺘﺒﺠﻪ ﺣﻔﻆ ﻣﺤﻴﻂﺯﻳﺴﺖﻣﻲ ﺷﻮﺩ. آیا می دانید –فقط در شهر تهران روزانه 5490 اصله درخت دور ریخته می‌شود.
آیا می دانید –مرکز بازیافت تقریبا همه چیزهای کاغذی را که پوشش پلاستیکی نداشته باشند، با جوهر چاپ نشده باشند یا خاکی و آلوده به مواد غذایی نشده باشند، بازیافت می‌کند.
.
گرد‌اوری:مهدوی خواه  


آیا می دانید باز یافت کاغذ...
آیا می دانید -کاغذ پنجمین صنعت بزرگ مصرف کننده انرژی در دنیا است. آیا می دانید کاغذ دردنیا نسبت به صنایع دیگر آب بیشتری به ازای هر تن محصول مصرف می کند و سطح بالایی از آلودگی آب و هوا را به وجود می آورد .! آیا می دانید -برای تولید هر تن کاغذ باید 15 اصله درخت را قطع کنیم . آیا می دانید -بهترین راه برای اینکه از نابود شدن جنگل ها(برای تولید کاغذ)جلوگیری شود بازیافت کاغذ است. آیا می دانید -همه روزنامه های آمریکا از کاغذهای باطله و بازیافتی است. آیا می دانید -در کشور آمریکا 100%و در کشور هند نیز 50%کاغذ مصرفیش از بازیافت کاغذهای باطله است.
آیا می دانید –با بازیافت کاغذ آلودگی آب تا35درصد ،آلودگی هوا تا 74 درصد مصرف انرژی 24 الی 54 در صد کاهش می یابد .
آیا می دانید –کشور ژاپن نیمی از 30 میلیون تن کاغذمصرفیش را به روشهای مختلف از زباله شهری جدا کرده و از در آمد حاصل از آن سالانه 2 میلیارد دلار به هزینه جمع آوری و دفع زباله های خویش کمک می کند. آیا می دانید –روزانه 700تن کاغذ در تهران هدر می رود. 700 آیا می دانید –تن کاغذ برابر با قطع سه هکتار جنگل در روز آیا می دانید –کاغذ باطله بر خلاف ظاهرش بسیار ارزشمند است آیا می دانید –باید کاغذهای باطله را همان ابتدا از زباله های خانگی تفکیک کرد ونگذاریم با زباله های دیگر آمیخته و دچار آلودگی شود آیا می دانید – ایرا ن از نظر تولیدزباله در مرتبه دهم در دنیا قرار دارد.  آیا می دانید –منازل ،ادارات و مدارس مهمترین منابع تامین کاغذهای باطله هستند
آیا می دانید –کاغذ باطله نه تنها از نظر بازیافت یا حفظ محیط زیست بلکه از لحاظ اقتصادی نیز مهم است.
آیا می دانید –کاغذ باطله برای تولید همه انوع کاغذ مناسب است. آیا می دانید –مرغوبیت کاغذ بازیافتی همیشه از کاغذ اولیه پایینتر است.پس باید در مصرف درست کاغذ بکوشیم. آیا می دانید –عموما نامه ها و دست نوشته های بدرد نخور و تمام آگهی های تبلیغاتی به عنوان ضایعات کاغذ محسوب می شوند.
آیا می دانید –یکی از مهمترین مواد قابل بازیافت در سبد زباله کاغذ می باشد
توضیحات :             
مصرف درست و منطقی علاوه بر اینکه از هدر رفتن ذخایر با ارزش انرژی پیشگیری می کند، آلودگی را نیز کمتر و محیط زیست را سالم تر می کند. باید توجه داشت که در میان آلاینده های محیط زیست آنهایی که از مصرف انرژی های فسیلی حاصل می شوند بیش از انواع دیگر انرژی موجب آلودگی محیط زیست می شوند. 

    بطور مثال کاهش ناراحتی و بیماری
های مجاری تنفسی، سرفه، سردرد- افزایش توان کاری بدن، کاهش ناراحتی های قلبی و گردش خون در انسان - سبز شدن برگ ها، رشد و نمو گیاهان و افزایش محصولات در نباتات از اثرات کاهش و از بین رفتن اکسیدهای گوگرد و نیتروژن و مونواکسید کربن که آلاینده های حاصل از مصرف نادرست سوخت های فسیلی هستند، بر انسان ها و گیاهان می باشد.
    از طرف دیگر کاهش و از بین رفتن گازهای گلخانه
ای و نیز باران های اسیدی که باعث از بین رفتن مناطق سبز و گونه های گیاهی و جانوری و گرم شدن هوای زمین می شود، نمونه ای دیگر از اثرات استفاده درست از سوخت های فسیلی است، بد نیست بدانید انرژی مصرفی یک خانواده برای پخت و پز در طول سال 5/1 تن گاز گلخانه ای را وارد جو زمین می کند و یا اینکه تولید برق مصرفی یک یخچال در طول سال 2 تن گاز گلخانه ای به محیط زیست اضافه می کند.


منبع: http://www.saba.org.ir


توضیحات
:
            
 معاونت انرژی وزارت نیرو با همکاری وزارت صنایع، نفت، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران بمنظور بهینه سازی مصرف انرژی در لوازم انرژی بَر خانگی اقدام به تدوین معیارهای مصرف انرژی و طراحی برچسب انرژی نموده است که در این زمینه آزمایشگاه ملی صرفه جویی انرژی به منظور آزمایش 29 وسیله انرژی بَر، در سال 1378 تأسیس شده است.
     در حال حاضر با راه
اندازی 7 آزمایشگاه امکان آزمایش 7 وسیله برقی شامل: یخچال و فریزر، کولر آبی و گازی، هیترهای برقی، ماشین لباسشویی، لامپ، لوازم برقی موتوردار آشپزخانه و موتورهای الکتریکی فراهم شده است.
     برچسب انرژی امروزه در اغلب کشورهای جهان وجود دارد و مصرف
کننده را با میزان کارائی هر یک از وسایل انرژی بَر آشنا می کند. همچنین اطلاعات مشترک در همه وسایل و اطلاعات اختصاصی مربوط به هر وسیله انرژی بَر را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.
     برچسب انرژی از قسمت
های مختلفی تشکیل شده است که هر قسمت نمایانگر اطلاعاتی است که به طور مثال خریداران ماشین لباسشویی می توانند با توجه به این اطلاعات در هنگام خرید، دستگاهی را انتخاب کنند که در مقایسه با سایر مدل های مشابه دارای کارائی و بازدهی بیشتری باشد.      سه بخش اولیه این برچسب که در تمامی وسایل انرژی بَر خانگی مشترک می
باشد به ترتیب نمایانگر علامت تجاری و نام شرکت سازنده و مدل دستگاه می باشد. بخش چهارم برچسب انرژی بوسیله 7 حرف لاتین از A تا G درجه بندی شده است که هر یک از حروف مٌعَرف درجه ای از کارایی دستگاه می باشد. حرف A نشانگر بیشترین بازدهی دستگاه و حرف G نشانگر کمترین بازدهی دستگاه است. بنابراین هر چه رتبه دستگاه بیشتر باشد، کارایی آن نسبت به میزان انرژی که مصرف می کند بیشتر است. مصرف کنندگان می توانند در هنگام خرید وسایل برقی خانگی با دقت و توجه به حرف لاتین درج شده در این قسمت از میزان کارایی و بازدهی دستگاه اطلاع یابند. 


     بخش پنجم نمایانگر مصرف انرژی دستگاه بر اساس استاندارد ملی تدوین شده در بخش آزمون استاندارد می
باشد و سایر بخش 5 بیانگر اطلاعات اختصاصی در مورد هر یک از وسایل می باشد. بطور مثال بخش های ششم و هفتم در ماشین لباسشویی نشانگر میزان قدرت پاک کنندگی و قدرت خشک کن دستگاه می باشد و آخرین بخش نیز آرم مؤسسه استاندارد را نشان می دهد. 


منبع: http://saba.org.ir/Index.htm
 
 

                  


        
هیچ یک از اعمال انسان ، بازدهی صد درصد ندارد از این رو استفاده بهینه و ممانعت از هدر رفتن امکانات امری اساسی است این نکته هنگامی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که موضوع انرژی مطرح شود. منظور از بهینه‌سازی مصرف انرژی ، انتخاب الگوها و اتخاذ و بکارگیری روش‌ها و سیاست‌هایی در مصرف درست انرژی است. که از نقطه نظر اقتصاد ملی مطلوب باشد و استمرار وجود و دوام انرژی و ادامه حیات و حرکت را تضمین کند. در این چارچوب تعیین سهم صورت‌های مختلف انرژی در سبد انرژی هر جامعه با توجه به امکانات درازمدت آن جامعه، همچنین بکارگیری پربازده ترین شیوه استفاده از آنها که متضمن کاهش تخریب منابع انرژی و نیز کاهش تأثیرات سوء ناشی از اسـتفاده ناصـحیح از انرژی، بر عوامـل دیگر حیات و محـیط زیـست مدنظر است ، این استفاده درست و به جا از انرژی، نه تنها متضمن استمرار حیات و توسعه پایدار جامعه است بلکه منجر به بقاء انرژی برای همگان و نسل‌های آتی و مانعی برای تولید و گسترش آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از مصرف نادرست انرژی خواهد بود. 

                   

    احداث تأسیسات تولید انرژی الکتریکی و شبکه‌های برق رسانی نیاز به هزینه‌های زیادی دارد. هزینه احداث تأسیسات تولید و انتقال و توزیع برق برای هر کیلووات ساعت معادل 800 دلار می
باشد . علاوه بر بار مالی زمان لازم برای احداث نیروگاه 3 تا 8 سال است. همچنین هزینه‌های جاری و ثابت سالانه نیروگاه‌ها گاهی بالغ بر 20 درصد سرمایه‌گذاری اولیه می‌شوند. از این رو کاهش مصرف انرژی الکتریکی به میزان قابل ملاحظه‌ای در حفظ و بقاء سرمایه‌های ملی مؤثر است. با توجه به پتانسیل‌های صرفه‌جویی موجود در بخش صنعت سالانه می‌توان 670 میلیارد تومان در این بخش صرفه‌جویی کرد. در بخش خانگی نیز می‌توان با بکارگیری راهکارهای استفاده بهینه از لوازم خانگی انرژی بر تا حد زیادی از اتلاف سرمایه‌های ملی جلوگیری کرد. لازم به ذکر است در کشور ما در خانه و مکان های تجاری ، سالانه در حدود 200 میلیون بشکه نفت خام برای تولید حرارت و سرما مصرف می‌شود. در صورتیکه اگر با روشهای صرفه‌جویی فقط 10 درصد در طول سال در مصرف انرژی وسایل گرمازا و سرمازای خود صرفه‌جویی کنیم در حدود 20 میلیون بشکه نفت خام صرفه جویی کرده‌ایم که ارزش این مقدار انرژی (با احتساب قیمت هر بشکه نفت خام 25 دلار و هر دلار 800 تومان) چهارصد میلیارد تومان است. 
                   

    علاوه بر بار اقتصادی عوامل دیگری نیز وجود دارد که ضرورت بهینه
سازی مصرف انرژی را می رساند :
  استفاده بی رویه از انرژی های فسیلی که باعث افزایش آلودگی محیط زیست می شود
  1. بالا بودن رشد جمعیت و نیاز به تقاضای بیشتر انرژی
  2. محدودیت منابع انرژی به دلیل تجدیدناپذیر بودن آن
  3. رشد بالای مصرف انرژی به دلیل الگوی ناصحیح مصرف انرژی
  4. عدم وجود سیستم بازیافت انرژی
  5. وجود صنایع و کارخانجات فرسوده
  6. متکی بودن اقتصاد ملی به درآمدهای نفتی
  7. افزایش گازهای گلخانه ای و باران های اسیدی
                    منبع: http://www.saba.org.ir/
 

                                      

                          
لامپ های کم مصرف
جایگزین مناسبی برای لامپ های رشته ای   یکی از ویژگی هایی دنیای امروز، استفاده گسترده از انرژی الکتریکی است.
در طول چند دهه اخیر مصرف برق در فعالیت های مختلف گسترش چشمگیری یافته و دنیای امروزی بدون برق و دستگاه های برقی غیر قابل تصور است. از طرف دیگر صرفه جویی در مصرف برق نیز حائز اهمیت فراوان است.


خاموش کردن وسایل انرژی بر، در مواقعی که از آنها استفاده نمی کنیم و استفاده بهینه از آنها و همچنین جایگزین کردن وسایل کم مصرف به جای وسایل پر مصرف، روشهای مناسبی برای صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی می باشند. عمر کوتاه لامپهای رشته ای، مصرف برق زیاد و تلفات حرارتی آنها موجب شد که تولید کنندگان برق و به عبارتی متولیان تولید و توزیع برق به دنبال راه چاره ای باشند که نتیجه این تلاشها منجر به ساخت و عرضه لامپهای فلوسنت فشرده گردید. لامپهای کم مصرف همانطور که از نام آنها پیداست از خانواده لامپهای فلورسنت (مهتابی) می باشند
 
که به لحاظ استفاده از دستاوردهای جدید علم الکترونیک، مصرف برق آنها نسبت به لامپهای فلورسنت (مهتابی) کمتر شده است. قیمت لامپهای کم مصرف در بازار به مراتب بالاتر از لامپ های رشته ای معمولی می باشد. در عوض، مصرف برق پایین و راندمان بالا به همراه طول عمر مناسب اینگونه لامپها در مقایسه با لامپهای رشته ای باعث تشویق تولید کنندگان به تولید این نوع لامپ ها و مصرف کنندگان به استفاده از این لامپها گردیده است. چنانچه یک مشترک برق خانگی، 2 عدد از لامپهای رشته ای 100 وات خود را که به طور متوسط 5 ساعت متوالی در شبانه روز روشن هستند، با دو عدد لامپ کم مصرف تعویض نماید، در طول یکسال حدود 320 کیلووات ساعت صرفه جویی انرژی و معادل 35000 ریال کاهش هزینه خواهد داشت.
تهیه و تنظیم: ارتباطات معاونت امور انرژی وزارت نیرو
X